Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ukrajinci se Šlachtovým exdetektivem zadrželi i českého diplomata. Musel se vrátit do Prahy

Ukrajinci se Šlachtovým exdetektivem zadrželi i českého diplomata. Musel se vrátit do Prahy

České úřady poprvé potvrdily, že spolu s bývalým detektivem ÚOOZ Luďkem Vokálem byl na Ukrajině zadržený také český diplomat. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Prohřešit se měl nezákonným prodejem zpravodajské techniky. INFO.CZ o případu informovalo na konci dubna, Ministerstvo zahraničí však tehdy potvrdilo jen jednoho zadrženého Čecha.

Aktuálně.cz se odvolává na čtyři zdroje z Kyjeva a české diplomaticko-bezpečnostní komunity. Podle nich měl být diplomat M. P. zadržený spolu s bývalým detektivem ÚOOZ při pokusu o prodej odposlouchávací techniky. Informaci potvrdila i ministerstva obrany a zahraničních věcí.

Jelikož M. P. disponuje diplomatickým pasem, ukrajinské úřady jej po zadržení propustily. Krátce nato měl být stažen zpět do Česka. Incident by mohl poškodit pověst českého Ministerstva obrany. Resort totiž M. P. nominoval do zastoupení NATO, kde měl na starost logistiku.

„Česká republika vyslala jako dobrovolný příspěvek do styčné kanceláře NATO v Kyjevě svého civilního experta na logistiku. Jeho působení na Ukrajině bylo již ukončeno, je zpět v Česku a momentálně čerpá dovolenou,“ konstatoval pro Aktuálně.cz mluvčí resortu obrany Jan Pejšek.

České úřady původně potvrzovaly jen jednoho zadrženého. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové to tak původně tvrdili i Ukrajinci. „Nicméně o necelé dva týdny po jeho zadržení obdržel náš zastupitelský úřad v Kyjevě informace, z nichž vyplývá, že byl ukrajinskou stranou zadržen i civilní expert působící ve styčné kanceláři NATO v Kyjevě, který tam byl vyslaný ministerstvem obrany,“ sdělila webu.

Podle zdrojů z NATO se M. P. mohl stát obětí zpravodajské hry. Nekalé chování jim totiž na něho nesedí. Jiný zdroj zase tvrdí, že diplomat měl dodávat kontakty druhému zadrženému Luďku Vokálovi. Toho Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá kvůli podezření z několika trestných činů. Souviset mají s jeho angažmá v ÚOOZ v době, kdy ho vedl Robert Šlachta, a kauzou Vidkun.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744