Unipetrol: Rafinérie byla v režimu útlumu. Pozůstalým vyjádřil soustrast i Kiska | info.cz

Články odjinud

Unipetrol: Rafinérie byla v režimu útlumu. Pozůstalým vyjádřil soustrast i Kiska

Kralupská rafinérie byla dnešním tragickým výbuchem v režimu útlumu před plánovanou odstávkou, která měla začít příští týden. Uvedl to mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Firma rafinérii vlastní. Podle Kaidla vybuchla jedna ze skladovacích nádrží v rafinérii. Exploze si vyžádala šest obětí na životech a dvě zranění.

Unipetrol už dříve uvedl, že rafinerii v Kralupech čeká od 27. března do 9. května nejrozsáhlejší odstávka v její historii. Dodal, že v areálu bude pracovat vedle 350 zaměstnanců dalších 1500 pracovníků externích firem a celkové náklady dosáhnou 1,1 miliardy korun. Kaidl potvrdil, že část zaměstnanců externích firem byla v areálu již dnes.

Mluvčí nepotvrdil neoficiální informace, že mezi oběťmi nejsou zaměstnanci z Kralup, ale nejspíš zahraniční pracovníci, pravděpodobně z Polska. Podle informací Poláci mezi mrtvými po výbuchu nejsou.

Starosta Kralup Petr Holeček ČTK řekl, že výbuchu předcházelo čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty. Podle informací radnice zřejmě nebyl dodržen technologický postup. Starosta zdůraznil, že šlo o lokální neštěstí a další nebezpečí nehrozí. "V tuto chvíli je situace pod kontrolou a nehrozí žádné další nebezpečí. K úniku nebezpečných látek nedošlo," dodal Kaidl.

Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku. Roční kapacita obou tuzemských rafinérií v Kralupech a Litvínově je dohromady devět milionů tun ropy, z čehož na kralupskou rafinérii připadá 3,3 milionu tun.

Kiska vyjádřil soustrast 

Slovenský prezident Andrej Kiska vyjádřil soustrast pozůstalým obětí výbuchu. Kiska to uvedl v soustrastném telegramu, který poslal svému českému protějšku Miloši Zemanovi, sdělila kancelář slovenského prezidenta.

"Jménem občanů Slovenské republiky, jakož i svým jménem, vyjadřuji Vám i pozůstalým obětí upřímnou soustrast a zraněným přeji brzké uzdravení," napsal Kiska v telegramu.

Při výbuchu zemřelo šest lidí a další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi předcházelo čištění prázdné nádoby na pohonné hmoty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud