Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uškodila mi i známá tvář, hodnotí porážku na sjezdu Chovanec. Házeli mu prý klacky pod nohy

Uškodila mi i známá tvář, hodnotí porážku na sjezdu Chovanec. Házeli mu prý klacky pod nohy

Exministr vnitra Milan Chovanec skončil v neděli ve vedení ČSSD. Nechce už ani kandidovat na místopředsedu strany. Sociálním demokratům podle svých slov bude pomáhat jen jako řadový poslanec. Otěže strany, která získala ve volbách pouze 7,27 procenta hlasů, převzali v neděli na mimořádném volebním sjezdu v Hradci Králové Jan Hamáček a první místopředseda Jiří Zimola. 

„Čekal jsem, že to bude buď těsné druhé, nebo třetí místo. Tady je spíše poptávka po nových tvářích, ale že bych měl nějakou reálnou šanci nebo že jsem favorit té volby, to jsem si nemyslel,“ přiznal po prohrané volbě o předsednický post před novináři Milan Chovanec. 

Mezi novináře se Chovanec musel odhodlávat

„Dopředu se dostali dva silní kandidáti, nabídl jsem straně nějakou vizi, rozhodli delegáti jinak, já budu řadový poslanec a jako řadový člen straně pomáhat tam, kde je potřeba,“ pokračoval teď už bývalý úřadující šéf strany. Zprvu seděl zamyšlený v restauraci kulturního domu Střelnice, kde se sjezd ČSSD v neděli konal. Chvíli mu trvalo, než se odhodlal mezi novináře a ostatní delegáty přijít.

Za svým neúspěchem vidí Chovanec spojení s nejužším vedením, které vedlo stranu do neúspěšných sněmovních voleb. „To znamená, že jsem byl nejméně tou novou tváří, z mého pohledu,“ zmínil.

Žádnou hořkost Chovanec prý necítí. „Nebudu házet novému předsedovi klacky pod nohy, nebudu mu zakládat nějaké platformy a budu spolu s ním pracovat, tak jak bude potřebovat, tak aby strana měla znovu více procent,“ vyloučil Chovanec budoucí rebelii. Narážel tak i na platformu Zachraňme ČSSD, kterou před nedávnem spoluzaložil Jiří Zimola, kterého delegáti zvolili prvním místopředsedou ČSSD.

 

Více na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1