Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Ústava je víc než Miloš, Bureš patří do koše.“ Při protestu tisíců lidí v Praze se cinkalo klíči

„Ústava je víc než Miloš, Bureš patří do koše.“ Při protestu tisíců lidí v Praze se cinkalo klíči

Tisíce lidí se večer sešly v horní části Václavského náměstí v Praze i v dalších městech Česka. Na akci Proč? Proto! protestovali proti ministru financí Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Odmítli vicepremiérovy kauzy a způsob, jakým se hlava státu staví k Ústavě. Došlo i na cinkání klíči. Václavské náměstí bylo zaplněné zhruba do poloviny. ČTK zmínila, že na náměstí bylo odhadem více než 20 000 lidí, v Brně zhruba 4 000. Policie svůj odhad sestavuje, ale nechce ho zveřejnit. Akce podle ní proběhla bez komplikací, nicméně dorazilo na ni víc lidí, než policisté předpokládali, což si vyžádalo omezení v dopravě.

Akce v centru Prahy začala kolem 18. hodiny. Postupně se sešly tisíce lidí, kteří zaplnili náměstí zhruba do poloviny. Na transparentech měli hesla jako „Bureše do koše“, „Ústava je víc než Miloš“ nebo „Game Ovar“.

Zhruba po hodině oficiální část programu skončila a lidé začali cinkat klíči. Proslovy řečníků poté pokračovaly dál.

360p 240p
Demonstrace Proč? Proto na Václavském náměstí

Podle organizátorů nebylo cílem akce podpořit kteréhokoli z politiků nebo kampaň kterékoli strany. Demonstrace podle nich měla za cíl dát najevo, že lidem není lhostejné, jak se chovají vicepremiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman.

Cílem akce je vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také chtějí, aby Zeman odstoupil z funkce, protože řádně neplní svoje povinnosti.

360p 240p
Demonstrace Proč? Proto na Václavském náměstí

„V kterékoliv civilizované zemi je běžné, že politik, kterému je prokázána lež, okamžitě odstupuje. U nás má ještě tu drzost ptát se "Proč?"! Můžeme to nechat být, ale další šance už nebude. Tím, že přijdeme, dáme najevo, že nám není jedno, že se Andrej Babiš chová, jako kdyby Česká republika byla součástí holdingu. Na standartě pořád ještě není nápis prachy vítězí,“ uvedli pořadatelé na facebooku.

Protest je reakcí na inzerát Babiše v celostátních denících z minulého týdne, v němž ministr tvrdil, že se ho chtějí vládní partneři zbavit. Inzerát byl uveden titulkem Proč? a Babiš na něm byl vyobrazen s přelepenými ústy. „Byl to vysloveně takový záchvat vzteku, když jsem viděla ten inzerát. To nemůže zůstat bez odezvy,“ vysvětlila svolavatelka Šárka Fialová hlavní důvody, proč se rozhodla demonstraci uspořádat. Podle Fialové je důležité, aby přišlo co nejvíc lidí, kterým není jedno, co se děje v souvislosti se současnou vládní krizí a jednáním prezidenta.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1