Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Utajená cesta za peníze daňových poplatníků. Mynář a Nejedlý v Číně domlouvají další Zemanovu návštěvu

Utajená cesta za peníze daňových poplatníků. Mynář a Nejedlý v Číně domlouvají další Zemanovu návštěvu

Těžko najít českého politika, který má ke komunistické velmoci Číně blíž než prezident Miloš Zeman (72). A jak zjistil Blesk, jeho nejbližší podřízení – kancléř Vratislav Mynář (49) a ekonomický poradce Martin Nejedlý (50), jsou právě tento týden v „říši středu“. Na státní útratu, tedy za peníze daňových poplatníků.

Kromě Mynáře a Nejedlého, jemuž se vyčítají přílišné vazby na Východ, zejména Rusko, letěl do Číny také současný hradní protokolář Miroslav Sklenář (46). O výlet prý nejde. Kancléř v SMS Blesku odpověděl, že tam chystají Zemanovu v pořadí už třetí návštěvu, která by se měla odehrát v půlce letošního roku.

„Jde o mimořádně významnou návštěvu, která je zaměřena na projekt nové ‚Hedvábné stezky‘ (plán na propojení Číny s Evropou, jde mimo jiné o dopravní i energetickou infrastrukturu, pozn. red.),“ napsal.

Přítomnost Zemanových důležitých mužů na takzvané „předcestě“, kdy se detailně promýšlí prezidentův program v Číně a plánují schůzky s vrcholnými představiteli, mezi nimiž určitě nebude chybět tamní hlava státu Si Ťin-pching (63), je přitom trochu nezvyklá. V minulosti tyto záležitosti totiž řešil protokol, který tehdy ještě vedl Jindřich Forejt (39). Významnější delegace tím pádem jen potvrzuje, jak moc si Zeman Čínu jako partnera předchází.

Přitom exprezident Václav Klaus (75) tyto výpravy za erární peníze v lásce neměl. „Václav Klaus příliš netoleroval žádné rozsáhlé ‚advance teamy‘. Ale obecná praxe z jiných cizích zemí to je. Důležití hráči (USA, Rusko, Vatikán, Německo, Čína nebo Izrael) posílají klidně i třicetihlavé přípravné týmy měsíce před návštěvou prezidenta,“ řekl k tomu Blesku Petr Macinka z Institutu Václava Klause, který pro exprezidenta pracoval i na Hradě.

Další články o prezidentu Zemanovi na Blesku.cz si můžete přečíst ZDE

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744