Utrpení Syřanů nenechává Čechy chladnými. Charitám po chemickém útoku přispívají šestkrát víc než dřív | info.cz

Články odjinud

Utrpení Syřanů nenechává Čechy chladnými. Charitám po chemickém útoku přispívají šestkrát víc než dřív

Vyhrocená situace v Sýrii z posledních dní se podepisuje i na štědrosti Čechů. České charity, které v oblasti působí, totiž hlásí až šestinásobný nárůst darů. „Běžně nám na konto na Sýrii chodí jeden až pět darů denně, ve dnech z počátku tohoto týdne to bylo přes 25 darů,“ říká pro INFO.CZ Jan Oulík z neziskové organizace Charita Česká republika, která zastřešuje stovky lokálních Charit. 

V Sýrii již sedm let panuje občanská válka, v níž zahynulo přes půl milionu lidí. Tamní prezident Bašár Asad opakovaně proti vlastnímu obyvatelstvu používá chemické zbraně, naposledy takto dle mínění Západu předminulý týden zabil přes padesát lidí včetně mnoha dětí ve městě Dúmá. V reakci na to minulý týden spojenci v čele se Spojenými státy ostřelovali vybrané vojenské a vědecké objekty režimu.  

Češi na zhoršenou situaci v Sýrii reagují vlnou podpory. „V posledních dnech jsme na našem sbírkovém kontě pro Sýrii zaznamenali nárůst finančních darů. Minulý týden jsme denně evidovali jeden až pět darů s průměrnou denní částkou šest tisíc korun, během tohoto týdne jsou čísla asi šestinásobná. Například jen včera se nám pro Sýrii podařilo shromáždit 37 tisíc korun,“ řekl pro INFO.CZ Jan Oulík, tiskový mluvčí neziskové organizace Charita Česká republika.

Charita Česká republika se v Sýrii zaměřuje na poskytování humanitární pomoci a rozvojové spolupráce.

Růst darů však evidují i další charitativní organizace, například Člověk v tísni (ČvT), který se v Sýrii soustředí na programy, které by lidem pomohly lépe vzdorovat důsledkům krize v dlouhodobějším horizontu. „Ano, přijali jsme o něco více darů, než je běžné,“ uvedl pro INFO.CZ šéf fundraisingu ČvT Tomáš Vyhnálek.

Občanská válka v Sýrii nyní trvá déle než sedm let. Za tu dobu přišlo o život přes půl milionu lidí, z toho asi dvaceti tisíc dětí. Mrtvých už je tolik, že například ani Organizace spojených národů je nezvládá je počítat. Další miliony lidí jsou na útěku.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud