Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Utrpení Syřanů nenechává Čechy chladnými. Charitám po chemickém útoku přispívají šestkrát víc než dřív

Utrpení Syřanů nenechává Čechy chladnými. Charitám po chemickém útoku přispívají šestkrát víc než dřív

Vyhrocená situace v Sýrii z posledních dní se podepisuje i na štědrosti Čechů. České charity, které v oblasti působí, totiž hlásí až šestinásobný nárůst darů. „Běžně nám na konto na Sýrii chodí jeden až pět darů denně, ve dnech z počátku tohoto týdne to bylo přes 25 darů,“ říká pro INFO.CZ Jan Oulík z neziskové organizace Charita Česká republika, která zastřešuje stovky lokálních Charit. 

V Sýrii již sedm let panuje občanská válka, v níž zahynulo přes půl milionu lidí. Tamní prezident Bašár Asad opakovaně proti vlastnímu obyvatelstvu používá chemické zbraně, naposledy takto dle mínění Západu předminulý týden zabil přes padesát lidí včetně mnoha dětí ve městě Dúmá. V reakci na to minulý týden spojenci v čele se Spojenými státy ostřelovali vybrané vojenské a vědecké objekty režimu.  

Češi na zhoršenou situaci v Sýrii reagují vlnou podpory. „V posledních dnech jsme na našem sbírkovém kontě pro Sýrii zaznamenali nárůst finančních darů. Minulý týden jsme denně evidovali jeden až pět darů s průměrnou denní částkou šest tisíc korun, během tohoto týdne jsou čísla asi šestinásobná. Například jen včera se nám pro Sýrii podařilo shromáždit 37 tisíc korun,“ řekl pro INFO.CZ Jan Oulík, tiskový mluvčí neziskové organizace Charita Česká republika.

Charita Česká republika se v Sýrii zaměřuje na poskytování humanitární pomoci a rozvojové spolupráce.

Růst darů však evidují i další charitativní organizace, například Člověk v tísni (ČvT), který se v Sýrii soustředí na programy, které by lidem pomohly lépe vzdorovat důsledkům krize v dlouhodobějším horizontu. „Ano, přijali jsme o něco více darů, než je běžné,“ uvedl pro INFO.CZ šéf fundraisingu ČvT Tomáš Vyhnálek.

Občanská válka v Sýrii nyní trvá déle než sedm let. Za tu dobu přišlo o život přes půl milionu lidí, z toho asi dvaceti tisíc dětí. Mrtvých už je tolik, že například ani Organizace spojených národů je nezvládá je počítat. Další miliony lidí jsou na útěku.

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1