Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uvidí lidé do hospodaření státu? Lidovci chtějí znovu povinnost státních podniků zveřejňovat smlouvy

Uvidí lidé do hospodaření státu? Lidovci chtějí znovu povinnost státních podniků zveřejňovat smlouvy

KDU-ČSL se v Senátu pokusí vrátit do zákona o povinném zveřejňování smluv v internetovém registru státní podniky. Na twitteru dnes záměr ohlásil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Při sněmovním schvalování novely poslanců KDU-ČSL o vynětí národního podniku Budějovický Budvar z normy nakonec vypadly jak státní podniky, tak společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu.

V Senátu se pokusíme prosadit původně domluvený půdorys registru smluv - Budvar, televize, vysoké školy a podobně, na kterých byla shoda i s Janem Farským (STAN, za TOP 09), jenž původní zákon prosadil, a s iniciativou Rekonstrukce státu, která normu dlouhodobě podporuje, oznámil Bělobrádek.

Pokud by lidovci takové znění prosadili, povinnost zveřejňovat smlouvy by se nově netýkala vedle Budvaru zřejmě smluv veřejných vysokých škol a výzkumných institucí, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou. Úlevy by měly i Česká televize a Český rozhlas. Pod zákon by sice spadaly, nemusely by ale vkládat do registru smlouvy, které se týkají výroby a vysílání sportovních pořadů včetně nákupu práv, a dohody o nákupu práv převzatých pořadů.

Sněmovna ze zákona vyňala také jednání, na něž se vztahuje bankovní tajemství, a ta, která se týkají nakládání s výbušninami. Výjimku by měly i kolektivní smlouvy. V databázi by nemusely být ani smlouvy některých dobrovolných svazků obcí.

S požadavky na senátory už přišli i ředitelé nemocnic. Žádají, aby mohli smlouvy na léky a zdravotnické prostředky zveřejňovat s několikadenním zpožděním, aniž se to dotkne jejich platnosti. Ve Sněmovně tento pozměňovací návrh, který prosazoval ústavně-právní výbor, schválen nebyl.

Zákon o registru smluv, označovaný za protikorupční, dopadl od loňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Už tehdy dostal výjimku díky jednomu z obecných ustanovení polostátní energetický gigant ČEZ. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50.000 korun bez daně z přidané hodnoty.

Od letošního července má být zavedeno pravidlo, že nezveřejněná smlouva není platná. Nyní zákon žádnou sankci za jeho porušení nepředpokládá.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1