Uznávaní právníci rozcupovali návrhy na změnu Ústavy: jedovatý koktejl a referendum jako karikatura přímé demokracie | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uznávaní právníci rozcupovali návrhy na změnu Ústavy: jedovatý koktejl a referendum jako karikatura přímé demokracie

Uznávaní právníci rozcupovali návrhy na změnu Ústavy: jedovatý koktejl a referendum jako karikatura přímé demokracie

Část bodů stranických programů směřujících k úpravám ústavního systému jsou téměř jedovatý koktejl, míní ústavní právník Jan Kysela. Podle jeho kolegy Jana Wintra v posledních sněmovních volbách posílily strany, které jdou proti hodnotám ústavy. Za největší hrozbu pokládá přijetí neuváženého zákona o obecném referendu.

„Co vidím, mě nenaplňuje optimismem,“ řekl obecně při dnešní debatě k 25. výročí české ústavy k některým programovým bodům stran Kysela, aniž některou z nich jmenoval. Znamenají podle něho vzdalování se konstitučnímu liberalismu směrem k systému, jenž je aktuálně například v Maďarsku nebo v Polsku.

Za ústavní populismus Kysela označil například návrhy širokého pojetí obecného všelidového hlasování, odvolatelnosti zvolených politiků, na zrušení Senátu, na snížení počtu poslanců a na změnu volebního systému. Takové náměty se objevují hlavně v programu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, která skončila ve volbách čtvrtá. „Je to koktejl, který mi připadá téměř jedovatý a nerad bych ho pil,“ prohlásil Kysela.

„V posledních volbách zesílily strany, které jdou proti základním hodnotám, na nichž ústava stojí,“ uvedl Wintr, aniž zmínil, které z nich myslí. Hlavní hrozbou je podle něho nekontrolované směřování k neuváženému ústavnímu zákonu o obecném referendu, mluvil o karikatuře přímé demokracie. Prosazení takové normy mají v programu vedle SPD i další strany, různí se ale v parametrech. Návrh SPD je nejširší.

Ústavní právník Jan Kudrna ale soudí, že se nic nestane. Případný „ústavně-populistický koktejl“ by podle něho narazil v Senátu. Sněmovna v těchto případech nemůže horní komoru přehlasovat.

Wintr se zmínil taky o procesu jmenování nového premiéra, když dva pokusy má prezident republiky a třetí předseda Sněmovny. Věc nyní vzbudila pozornost v souvislosti s náznaky prezidenta Miloše Zemana, že by mohl nechat vládnout kabinet skládaný předsedou ANO Andrejem Babišem bez důvěry Sněmovny a v demisi i celé volební období. Český postup podle Wintra připomíná ruský systém, byl by pro to, aby už druhý pokus měla Sněmovna a až třetí opět prezident.

Odborníci na ústavu se v debatě pořádané Institutem pro politiku a společnost, jenž je spojen s ANO, vyjadřovali spíše kriticky k zavedení přímé volby prezidenta. Přinejmenším podle nich prohloubila výkladové neshody ústavy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.