Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Afghánistánu padl rotný Tomáš Procházka. Je hrdina, z mise neodejdeme, říká ministr Metnar

V Afghánistánu padl rotný Tomáš Procházka. Je hrdina, z mise neodejdeme, říká ministr Metnar

Českým vojákem, který včera zemřel při útoku ozbrojence v Afghánistánu, je dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka. Jeho identitu oznámil na mimořádném brífinku ministr obrany Lubomír Metnar. Potvrdil také, že další dva zranění muži jsou mimo ohrožení života. Vojáky označil za hrdiny bojující proti terorismu a odmítl, že by se Češi, kteří se v poslední době stali terčem tří útoků, z koaliční mise v Afghánistánu stáhli. 

Češi podle náčelníka generálního štábu armády Aleše Opaty prováděli včera rutinní činnost na základně Šindánd v afghánské provincii Herát. Jednotka „jela převzít materiál pro dostavbu základny. Po převzetí se vydala zpátky ke své základně, kde bydlí. Při návratu na základnu byla vedena střelba,“ popsal situaci Opata. 

Vojáci podle něj měli na sobě balistickou ochranu a vybavení, jako kdyby se pohybovali mimo základnu. Útočník na ně pálil z pušky M14 na vzdálenost 80-100 metrů.

1080p 720p 360p
Tisková konference o padlém vojákovi v Afghánistánu

Podle Opaty byl útočník „insider“, ale nikoli příslušník jednotek, které Češi v Afghánistánu cvičí. „Necílil specificky na české vojáky, ale na vojáky koaliční,“ uvedl Opata.

Podle ředitele Ředitelství speciálních sil Pavla Koláře byl útočníkem muž v afghánské uniformě. Čeští vojáci s útočníkem nepřišli do žádného kontaktu, Kolář tak vyvrátil informace zahraničních médií, že střetu předcházela hádka mezi napadenými a střelcem. 

INFOGRAFIKA DNE: Úmrtí Čechů na zahraničních misích

Bezpečnostní síly střelce následně zadržely a vyšetřují se jeho motivy. Muž podle Opaty jednal buď spontánně sám nebo mohl mít vazby na Tálibán.

Tělo padlého vojáka bude do Česka transportováno ve středu večer. Jeden ze zraněných mužů bude dnes propuštěn, druhého ještě čeká pobyt v nemocnici. Oba jsou v kontaktu se svými rodinami.

Padlý voják nebyl příslušníkem speciálních sil. Byl členem jednotky, která 601. skupině speciálních sil pomáhá. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška zemřel kynolog, který vezl na korbě toyoty svého psa. Na misi se speciálními silami byl dlouhodobě připravován. Podle zjištění ČTK byl Procházka z Centra vojenské kynologie Chotyně.

Podle Koláře se podobné útoky tzv. insiderů stávají dle statistiky asi desetkrát do roka. Vojáci speciálních sil jsou na západě Afghánistánu od začátku léta, jejich mise bude trvat šest měsíců.

Armáda se nyní podle Opaty bude zabývat posuzováním postupu výcviku afghánských ozbrojených sil. Zdůraznil, že mentoring je nejkomplikovanější práce, kterou provádí výhradně speciální síly, které jsou nejlépe cvičenou jednotkou. Mentor se musí soustředit na svou činnost, kvůli ochraně ho vždy doprovází tzv. guardian angels. V balistice a technických prostředcích už není podle Opaty kam se posunout. "Jsme na sto procentech," řekl.

1080p 720p 360p
Čeští vojáci jako žoldnéři? Nechutné, píší to magoři a blázni, říká novinář, který byl v Afghánistánu

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1