V Afghánistánu padl rotný Tomáš Procházka. Je hrdina, z mise neodejdeme, říká ministr Metnar | info.cz

Články odjinud

V Afghánistánu padl rotný Tomáš Procházka. Je hrdina, z mise neodejdeme, říká ministr Metnar

Českým vojákem, který včera zemřel při útoku ozbrojence v Afghánistánu, je dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka. Jeho identitu oznámil na mimořádném brífinku ministr obrany Lubomír Metnar. Potvrdil také, že další dva zranění muži jsou mimo ohrožení života. Vojáky označil za hrdiny bojující proti terorismu a odmítl, že by se Češi, kteří se v poslední době stali terčem tří útoků, z koaliční mise v Afghánistánu stáhli. 

Češi podle náčelníka generálního štábu armády Aleše Opaty prováděli včera rutinní činnost na základně Šindánd v afghánské provincii Herát. Jednotka „jela převzít materiál pro dostavbu základny. Po převzetí se vydala zpátky ke své základně, kde bydlí. Při návratu na základnu byla vedena střelba,“ popsal situaci Opata. 

Vojáci podle něj měli na sobě balistickou ochranu a vybavení, jako kdyby se pohybovali mimo základnu. Útočník na ně pálil z pušky M14 na vzdálenost 80-100 metrů.

Tisková konference o padlém vojákovi v Afghánistánu autor: Blesk TV

Podle Opaty byl útočník „insider“, ale nikoli příslušník jednotek, které Češi v Afghánistánu cvičí. „Necílil specificky na české vojáky, ale na vojáky koaliční,“ uvedl Opata.

Podle ředitele Ředitelství speciálních sil Pavla Koláře byl útočníkem muž v afghánské uniformě. Čeští vojáci s útočníkem nepřišli do žádného kontaktu, Kolář tak vyvrátil informace zahraničních médií, že střetu předcházela hádka mezi napadenými a střelcem. 

INFOGRAFIKA DNE: Úmrtí Čechů na zahraničních misích

Bezpečnostní síly střelce následně zadržely a vyšetřují se jeho motivy. Muž podle Opaty jednal buď spontánně sám nebo mohl mít vazby na Tálibán.

Tělo padlého vojáka bude do Česka transportováno ve středu večer. Jeden ze zraněných mužů bude dnes propuštěn, druhého ještě čeká pobyt v nemocnici. Oba jsou v kontaktu se svými rodinami.

Padlý voják nebyl příslušníkem speciálních sil. Byl členem jednotky, která 601. skupině speciálních sil pomáhá. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška zemřel kynolog, který vezl na korbě toyoty svého psa. Na misi se speciálními silami byl dlouhodobě připravován. Podle zjištění ČTK byl Procházka z Centra vojenské kynologie Chotyně.

Podle Koláře se podobné útoky tzv. insiderů stávají dle statistiky asi desetkrát do roka. Vojáci speciálních sil jsou na západě Afghánistánu od začátku léta, jejich mise bude trvat šest měsíců.

Armáda se nyní podle Opaty bude zabývat posuzováním postupu výcviku afghánských ozbrojených sil. Zdůraznil, že mentoring je nejkomplikovanější práce, kterou provádí výhradně speciální síly, které jsou nejlépe cvičenou jednotkou. Mentor se musí soustředit na svou činnost, kvůli ochraně ho vždy doprovází tzv. guardian angels. V balistice a technických prostředcích už není podle Opaty kam se posunout. "Jsme na sto procentech," řekl.

Čeští vojáci jako žoldnéři? Nechutné, píší to magoři a blázni, říká novinář, který byl v Afghánistánu autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud