Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V areálu, kde jsou největší nádrže pohonných hmot v Česku, hoří. Škody jdou do desítek miliónů

V areálu, kde jsou největší nádrže pohonných hmot v Česku, hoří. Škody jdou do desítek miliónů

Výbuch a požár autocisterny v areálu společnosti Čepro v Loukově na Kroměřížsku způsobil podle předběžných odhadů škodu 50 až 70 milionů korun. Novinářům na místě to dnes večer řekl generální ředitel Čepra Jan Duspěva. Neštěstí podle něj způsobil požár vozidla jednoho ze zákazníků, od kterého chytly další tři autocisterny. 

„Vyhořely tisíce litrů pohonných hmot,“ řekl Duspěva. Ujistil ale, že nejsou ohroženy ani pohonné hmoty ve skladovacích nádržích ani státní hmotné rezervy ropných produktů.

„Podle našich informací došlo někdy okolo 16:00 k zahoření u vozidla našeho zákazníka. Videozáznam, který máme k dispozici, je nyní předmětem vyšetřování. Od tohoto vozidla, cisterny, se požár rozšířil na další tři autocisterny, dvě z nich vybuchly,“ řekl Duspěva. Čepro se podle něj chystá na spuštění výdeje paliv v nouzovém režimu.

Čepro je státní firma, která pro Správu státních hmotných rezerv skladuje ropu a ropné produkty. Sklady má kromě Loukova i jinde v ČR. Právě v Loukově jsou čtyři největší nádrže na pohonné hmoty v Česku, požár je ale podle firmy ani hasičů neohrožuje. Každá z těchto obřích nádrží má kapacitu 35.000 metrů krychlových. Mluvčí firmy Čepro Lenka Svobodová na dotaz ČTK uvedla, že požár se týkal výdejního zařízení v areálu.

Dým z požáru je viditelný až ze zhruba 30 kilometrů vzdáleného Zlína. Starosta Loukova Antonín Zlámal ČTK řekl, že nebylo zapotřebí evakuovat obyvatele. Silnice do areálu je uzavřená. „Jsme neustále v kontaktu s policií, hasičským záchranným sborem a neustále to konzultujeme i s vedením Čepra. Informace poslední jsou takové, že celé Čepro bylo evakuované,“ řekl ČTK Zlámal.

„Informovali jsme rozhlasem, aby lidi nevětrali a nechodili se dívat do blízkosti Čepra, protože víme, že je to jedna z největších zásobáren v republice,“ dodal. Dým z požáru jde ale opačným směrem na obec Osíčko.

Na událost reagovala na facebooku i radnice v sousední Bystřici pod Hostýnem. „S ohledem na současné povětrnostní podmínky nehrozí obyvatelům Bystřice pod Hostýnem bezprostřední nebezpečí, přesto doporučujeme uzavřít okna a omezit větrání místností. Město také upozorňuje, že doprava ve směru na Loukov a Valašské Meziříčí může být omezena, přesměrována nebo úplně zastavena,“ uvedlo město na profilu.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan ČTK řekl, že zraněný člověk utrpěl popáleniny hlavy a zlomeniny nohou. „Jeho zranění je středně vážné, je mimo ohrožení života,“ uvedl Olšan. Zdravotníci muže převezli do zlínské nemocnice.

Mezi Bystřicí pod Hostýnem a Kunovicemi-Loučkou nejely kvůli události vlaky, hasiči však již podle webu Českých drah povolili obnovení provozu.

Čepro začalo v roce 2011 v Loukově provozovat nové skladovací nádrže, jež tehdy zdvojnásobily dosavadní skladovací kapacitu areálu. Umožnily navýšení státních hmotných rezerv pohonných hmot na 120 dní. Každá nádrž má průměr 50 metrů a na výšku 22 metrů. Jsou to největší nádrže na pohonné hmoty v Česku. Kromě nich jsou v areálu podle webu Čepra desítky dalších, výrazně menších nádrží. Čepro, které má na starosti státní rezervy ropy a ropných produktů, má sklady na vícero místech České republiky.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1