Články odjinud

V areálu, kde jsou největší nádrže pohonných hmot v Česku, hoří. Škody jdou do desítek miliónů

V areálu, kde jsou největší nádrže pohonných hmot v Česku, hoří. Škody jdou do desítek miliónů

Výbuch a požár autocisterny v areálu společnosti Čepro v Loukově na Kroměřížsku způsobil podle předběžných odhadů škodu 50 až 70 milionů korun. Novinářům na místě to dnes večer řekl generální ředitel Čepra Jan Duspěva. Neštěstí podle něj způsobil požár vozidla jednoho ze zákazníků, od kterého chytly další tři autocisterny. 

„Vyhořely tisíce litrů pohonných hmot,“ řekl Duspěva. Ujistil ale, že nejsou ohroženy ani pohonné hmoty ve skladovacích nádržích ani státní hmotné rezervy ropných produktů.

„Podle našich informací došlo někdy okolo 16:00 k zahoření u vozidla našeho zákazníka. Videozáznam, který máme k dispozici, je nyní předmětem vyšetřování. Od tohoto vozidla, cisterny, se požár rozšířil na další tři autocisterny, dvě z nich vybuchly,“ řekl Duspěva. Čepro se podle něj chystá na spuštění výdeje paliv v nouzovém režimu.

Čepro je státní firma, která pro Správu státních hmotných rezerv skladuje ropu a ropné produkty. Sklady má kromě Loukova i jinde v ČR. Právě v Loukově jsou čtyři největší nádrže na pohonné hmoty v Česku, požár je ale podle firmy ani hasičů neohrožuje. Každá z těchto obřích nádrží má kapacitu 35.000 metrů krychlových. Mluvčí firmy Čepro Lenka Svobodová na dotaz ČTK uvedla, že požár se týkal výdejního zařízení v areálu.

Dým z požáru je viditelný až ze zhruba 30 kilometrů vzdáleného Zlína. Starosta Loukova Antonín Zlámal ČTK řekl, že nebylo zapotřebí evakuovat obyvatele. Silnice do areálu je uzavřená. „Jsme neustále v kontaktu s policií, hasičským záchranným sborem a neustále to konzultujeme i s vedením Čepra. Informace poslední jsou takové, že celé Čepro bylo evakuované,“ řekl ČTK Zlámal.

„Informovali jsme rozhlasem, aby lidi nevětrali a nechodili se dívat do blízkosti Čepra, protože víme, že je to jedna z největších zásobáren v republice,“ dodal. Dým z požáru jde ale opačným směrem na obec Osíčko.

Na událost reagovala na facebooku i radnice v sousední Bystřici pod Hostýnem. „S ohledem na současné povětrnostní podmínky nehrozí obyvatelům Bystřice pod Hostýnem bezprostřední nebezpečí, přesto doporučujeme uzavřít okna a omezit větrání místností. Město také upozorňuje, že doprava ve směru na Loukov a Valašské Meziříčí může být omezena, přesměrována nebo úplně zastavena,“ uvedlo město na profilu.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan ČTK řekl, že zraněný člověk utrpěl popáleniny hlavy a zlomeniny nohou. „Jeho zranění je středně vážné, je mimo ohrožení života,“ uvedl Olšan. Zdravotníci muže převezli do zlínské nemocnice.

Mezi Bystřicí pod Hostýnem a Kunovicemi-Loučkou nejely kvůli události vlaky, hasiči však již podle webu Českých drah povolili obnovení provozu.

Čepro začalo v roce 2011 v Loukově provozovat nové skladovací nádrže, jež tehdy zdvojnásobily dosavadní skladovací kapacitu areálu. Umožnily navýšení státních hmotných rezerv pohonných hmot na 120 dní. Každá nádrž má průměr 50 metrů a na výšku 22 metrů. Jsou to největší nádrže na pohonné hmoty v Česku. Kromě nich jsou v areálu podle webu Čepra desítky dalších, výrazně menších nádrží. Čepro, které má na starosti státní rezervy ropy a ropných produktů, má sklady na vícero místech České republiky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud