Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Balkové se vzbouřili uprchlíci. Nepokoje musela řešit zásahová jednotka

V Balkové se vzbouřili uprchlíci. Nepokoje musela řešit zásahová jednotka

Část cizinců v záchytném zařízení v Balkové na Plzeňsku se vzbouřila. Na místě musela zasahovat zásahová jednotka, které se podařilo incident během několika desítek minut vyřešit. Ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nepokoje odsoudil.  

Nepokoje podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové dnes kolem poledne vyvolali dva občané Nigérie, kteří zahájili vzpouru proti policii. Přidalo se k nim dalších 13 cizinců. „Zabarikádovali se v místnosti. Když je odsud chtěla policie vyvést, tak začali házet nábytek,“ popsala situaci ČTK Rendlová.

Podle ministra vnitra Milana Chovance se spouštěčem nejspíše stala skutečnost, že jeden z cizinců obdržel příkaz o vyhoštění. Tato informace však prozatím není potvrzená. Chovanec nicméně v komentáři pro ČT zdůraznil, že nepokoje považuje za neospravedlnitelné. Ti, kdo je rozpoutali, dle něho ponesou následky. „Takovéto chování nebudeme v žádném případě trpět. Musí si uvědomit, že trestně právní odpovědnost padá na ně,“ řekl Chovanec.

Záchytné zařízení pro cizince na Plzeňsku má kapacitu 200 míst. Podle aktuálních údajů ministerstva vnitra tam k dnešní půlnoci bylo umístěno 56 cizinců.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1