V Brně opět propukl nelítostný boj o kuličky z orloje. Lidé kvůli suvenýru kladli do stroje pasti | info.cz

Články odjinud

V Brně opět propukl nelítostný boj o kuličky z orloje. Lidé kvůli suvenýru kladli do stroje pasti

Technické sítě Brno zaznamenaly v poslední době několik případů, kdy lidé vložili do časostroje na náměstí Svobody různé ručně vyrobené pomůcky. Pomocí nich chtěli zachytit kuličku s logem hokejové Komety, kterou časostroj vydával od 23. dubna do 5. května každou hodinu od 11:00 do 23:00. Bylo to na počest toho, že hokejová Kometa letos obhájila titul. Časostroj vydal celkem 169 kuliček.

Podle Pivce nebyl časostroj nijak závažně poškozen, a proto se hokejoví nadšenci nedopustili žádného trestného činu nebo přestupku. Vkládáním různých předmětů lze však poškodit výdejní mechanismus. Časostroj vydává kuličky, na počest titulu Komety vydával speciální edici s jejím logem. „Někteří občané si ze získaných kuliček dělali výdělečnou činnost. S logem Komety je nabízeli na internetu za 400 korun,“ uvedl Pivec.

Brňané obléhají orloj: Kulička s logem Komety se nejspíš bude platit zlatem autor: Blesk TV Zdeněk Matyáš

Řekl, že doma vyrobené záchytné systémy jejich autoři nasazovali na výdejní nerezové vodicí dráty. „Kulička buď uvízla v pastičce, nebo propadla dovnitř do servisní části orloje,“ uvedl Pivec.

Podle něj se objevily stížnosti, že někdy kulička nevypadla nebo že je stroj rozbitý. „Pracovníci proto orloj nad rámec běžných kontrol během dotčeného období třikrát prověřovali. Všechny kontrolní testy proběhly v pořádku. Jak softwarová část, tak mechanická část stroje byly bez vady,“ doplnil ředitel technických sítí Pavel Rouček.

Boj o kuličky nezažívá Brno poprvé...

Někdy se však může stát, že kulička někomu proklouzne. Některé propadly dovnitř orloje, jiné zůstaly v zásobníku, a proto se vrátily zpět na Turistické informační centrum města Brna. Zájemci mohou kuličku s logem Komety dostat v prodeji za 130 korun. V plánu jsou také kuličky k připomínce 100. výročí založení Československa.

Kometa vyhrála loni titul po 51 letech a letos ho dokázala obhájit. Připsala si tak 13. triumf, což je rekordní počet v historii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud