V Brně opět propukl nelítostný boj o kuličky z orloje. Lidé kvůli suvenýru kladli do stroje pasti | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Brně opět propukl nelítostný boj o kuličky z orloje. Lidé kvůli suvenýru kladli do stroje pasti

V Brně opět propukl nelítostný boj o kuličky z orloje. Lidé kvůli suvenýru kladli do stroje pasti

Technické sítě Brno zaznamenaly v poslední době několik případů, kdy lidé vložili do časostroje na náměstí Svobody různé ručně vyrobené pomůcky. Pomocí nich chtěli zachytit kuličku s logem hokejové Komety, kterou časostroj vydával od 23. dubna do 5. května každou hodinu od 11:00 do 23:00. Bylo to na počest toho, že hokejová Kometa letos obhájila titul. Časostroj vydal celkem 169 kuliček.

Podle Pivce nebyl časostroj nijak závažně poškozen, a proto se hokejoví nadšenci nedopustili žádného trestného činu nebo přestupku. Vkládáním různých předmětů lze však poškodit výdejní mechanismus. Časostroj vydává kuličky, na počest titulu Komety vydával speciální edici s jejím logem. „Někteří občané si ze získaných kuliček dělali výdělečnou činnost. S logem Komety je nabízeli na internetu za 400 korun,“ uvedl Pivec.

360p
Brňané obléhají orloj: Kulička s logem Komety se nejspíš bude platit zlatem

Řekl, že doma vyrobené záchytné systémy jejich autoři nasazovali na výdejní nerezové vodicí dráty. „Kulička buď uvízla v pastičce, nebo propadla dovnitř do servisní části orloje,“ uvedl Pivec.

Podle něj se objevily stížnosti, že někdy kulička nevypadla nebo že je stroj rozbitý. „Pracovníci proto orloj nad rámec běžných kontrol během dotčeného období třikrát prověřovali. Všechny kontrolní testy proběhly v pořádku. Jak softwarová část, tak mechanická část stroje byly bez vady,“ doplnil ředitel technických sítí Pavel Rouček.

Boj o kuličky nezažívá Brno poprvé...

Někdy se však může stát, že kulička někomu proklouzne. Některé propadly dovnitř orloje, jiné zůstaly v zásobníku, a proto se vrátily zpět na Turistické informační centrum města Brna. Zájemci mohou kuličku s logem Komety dostat v prodeji za 130 korun. V plánu jsou také kuličky k připomínce 100. výročí založení Československa.

Kometa vyhrála loni titul po 51 letech a letos ho dokázala obhájit. Připsala si tak 13. triumf, což je rekordní počet v historii.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.