V Brně vystavili část epopeje, Krnáčová slíbila trvalé řešení | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Brně vystavili část epopeje, Krnáčová slíbila trvalé řešení

V Brně vystavili část epopeje, Krnáčová slíbila trvalé řešení

Devět největších pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy a sbírku jeho plakátů spojuje výstava, která dnes za účasti premiérů Česka a Slovenska začala na brněnském výstavišti. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po zahájení řekla, že brzy patrně oznámí překvapivé řešení trvalého umístění celé epopeje.

"O této koncepci budeme informovat příští měsíc a myslím, že to bude překvapení pro Prahu i pana premiéra (Andreje Babiše)," řekla novinářům Krnáčová. "Doufejme, že se nám jednou povede kolekci představit, protože to je obrovské dědictví našeho národa," uvedl Babiš.

"Měli bychom se brzy dozvědět dobrou zprávu, kde bude krásná ucelená expozice všech těchto děl, protože si myslím, že to dílo je tak monumentální, že si takový samostatný prostor zaslouží," doplnil slovenský premiér Peter Pellegrini.

Loni se hovořilo o možnosti, že nová výstavní síň pro epopej bude na Těšnově, radní dokonce rozhodli o vypsání architektonické soutěže na podobu budovy. V uplynulých dekádách politici uvažovali také o řadě dalších lokalit, třeba na Letné, Vítkově, Vyšehradě, Zbraslavi či Petříně, relativně nedávno se mluvilo také o nynějším parku na konci Revoluční ulice v Praze 1.

Brněnská výstava z Muchova díla je zpoplatněnou součástí jinak volně přístupného festivalu Re:publika ke 100. výročí Československa a 90 rokům veletržního areálu. Část epopeje tvořené obřími plátny s historickými náměty zapůjčilo do Brna právě město Praha, které zatím otázku trvalého a důstojného umístění, jaké si Mucha pro epopej přál, nevyřešilo.

Plakáty jsou ze sbírky Nadačního fondu Richarda Fuxy. "Dohromady to unikátním způsobem, poprvé a možná i naposledy, kombinuje dva světy Muchovy tvorby," řekl jeden z organizátorů Jiří Smetana z Veletrhů Brno.

Lidé výstavu najdou v pavilonu H, památkově chráněném objektu, který sice má vzduchotechniku, nikoliv ale klimatizaci. Bylo proto nutné instalovat mobilní klimatizační jednotky a také zvlhčovače vzduchu.

Výstava potrvá do konce roku. V době trvání festivalu Re:publika ji lze zhlédnout za zvýhodněné vstupné 150 korun. Poté cena stoupne na 250 korun. Pořadatelé doporučují termíny rezervovat, prohlídka se kupuje vždy na konkrétní čas, trvá 60 minut.

Největší zájem je zatím o víkendové termíny. "Během týdne potom očekáváme, že hlavně dopoledne bude zájem ze strany škol. Intenzivně komunikujeme také s touroperátory, abychom sem byli schopní dostat zahraniční turisty, kteří jezdí do Prahy a Vídně," řekl Smetana.

Mucha je rodák z Ivančic na Brněnsku. Epopej v letech 1963 až 2011 zdobila zámek v nedalekém Moravském Krumlově. V posledních letech s plátny disponuje Praha. Trvá ovšem spor o vlastnictví epopeje mezi Prahou a příbuzným malíře Johnem Muchou. Malíř spolu s mecenášem Charlesem Cranem věnoval plátna Praze s podmínkou, že je město na vlastní náklady umístí v budově vystavěné k tomuto účelu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.