Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V centru Děčína se uvolnil pískovcový masiv. Hrozí, že se úplně zřítí

V centru Děčína se uvolnil pískovcový masiv. Hrozí, že se úplně zřítí

V širším centru Děčína se uvolnil pískovcový masiv a hrozí zřícením. Radnice bude dnes evakuovat asi dvacet lidí ze dvou domů, řekla ČTK primátorka města, Marie Blažková (ANO). Specializovaná firma slíbila do dvou týdnů nebezpečný masiv zlikvidovat.

Masiv je součástí Pastýřského vrchu v části Podmokly. Ohrožení zjistili odborníci z pravidelného monitoringu. „Včera (ve čtvrtek) odpoledne jsme se dozvěděli, že je velmi vážný stav a že je reálné nebezpečí, že se skála utrhne. Tak velký pohyb tam teď byl. Voda a mráz udělaly své a je to pískovec. Mluvíme asi o 74 kubících, takže je to velký masiv,“ uvedla Blažková.

Radnice začne ještě dnes s evakuací obyvatel dvou domů, které skála ohrožuje. Jde asi o dvě desítky lidí. „Budou moci jít k rodinám. A když ne, tak město je připraveno, aby je ubytovalo na nezbytně nutnou dobu,“ doplnila Blažková. Domy přímo sousedí s hlavním silničním tahem na Teplice, s jeho uzavírkou se prozatím nepočítá.

Specializovaná firma následně začne sanovat skálu. „První, co se bude dělat, je záchranný plot z ocelových lan, aby alespoň roztříštil tu masu, kdyby náhodou padala,“ uvedla primátorka. Sanace by měla trvat asi dva týdny. Město si dalo již loni zpracovat projektovou dokumentaci, teď ještě musí uvolnit na sanaci zhruba milion korun. „Práce budou horolezeckou technikou, ve skutečnosti se to bude vynášet nahoru, ale doufám, že firma udělá první opatření rychleji, aby lidé nemuseli být celých 14 dní pryč,“ dodala primátorka.

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek