Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Česku dál hrozí povodně. Na některých místech se už voda rozlila z řek

V Česku dál hrozí povodně. Na některých místech se už voda rozlila z řek

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji po nočním dešti místy stále stoupají. Místy už ale naopak klesají. Třetí stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení, platí dál na říčce Polančici v Ostravě-Polance nad Odrou. Zde ale hladina klesá. Stejného stupně ale může v nejbližších hodinách dosáhnout i Petrůvka v Petrovicích u Karviné a Opava v Držkovicích. Tam hrozí, že voda vytopí některé nemovitosti. Déšť ale v regionu ustává a podle mluvčí Povodí Odry Šárky Vlčkové by hladiny řek měly maxima dosáhnout nejpozději během noci na sobotu.

Nejhorší situace by měla nastat v Petrovicích u Karviné, kde hrozí, že se voda z říčky Petrůvky rozlije do zahrad a sklepů. „Očekáváme, že tam hladina dosáhne třetího stupně povodňové aktivity," řekla Vlčková. Petrůvka se navíc už na dvou místech z koryty částečně vylila. V části Petrovic ohrožuje jeden dům, v nedalekých Marklovicích dokonce část obce.

Situace se stále může podobně dramatizovat i v korytu řeky Opavy na Opavsku. Třetí povodňový stupeň a ohrožení domů totiž ještě hrozí v Držkovicích. Tam ale už hladina stoupá mnohem pozvolněji než odpoledne.

Podle aktuálního přehledu Povodí Odry nyní v Moravskoslezském kraji kromě jednoho třetího stupně platí ještě sedm druhých stupňů povodňové aktivity a na více než 20 místech byl vyhlášen první stupeň.

Voda zaměstnává moravskoslezské hasiče. Od rána evidují už dvě stovky výjezdů. Na Bruntálsku kromě zásahů spojených s vodou řešili i stromy vyvrácené větrem. „Počet čerpání vodních lagun, sklepů, garáží a dalších podzemních či přízemních prostor překročil stovku," uvedl jejich mluvčí Petr Kůdela. Hasiči podle něj čistili ucpané kanalizace a vodní toky od nánosů bahna, stromů a větví, monitorovali malé i velké vodní toky. „Stále ale platí, že si žádná z těchto události nevyžádala v Moravskoslezském kraji zranění osob, hasiči také nemuseli nikoho evakuovat," řekl.

V Českém Těšíně už zasedala povodňová komise. Hasiči už tam stavěli hráz z pytlů s pískem v Rybářské ulici. "Hladina potoka tam byla jeden centimetr od vylití z koryta," řekla mluvčí Dorota Havlíková. Ve Frýdku-Místku město zřídilo povodňový dispečink, který mohou lidé v případě nouze kontaktovat na lince 558 443 201.

„S povodňovým dispečinkem jsou k výjezdu do terénu připraveni také bagrista, řidič nákladního vozidla, zaměstnanec ovládající práci s motorovou pilou a další dva pracovníci schopni jakékoli manuální práce spojené s odstraňováním následků rozvodněných toků," řekl primátor Michal Pobucký (ČSSD).

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744