Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Česku mám proruské hnutí, které může jít zítra na barikády, tvrdil prostředník ruského oligarchy

V Česku mám proruské hnutí, které může jít zítra na barikády, tvrdil prostředník ruského oligarchy

Ruský oligarcha Konstantin Malofejev podporoval evropské proruské aktivisty. Vychází to z odhalené internetové komunikace jeho prostředníka Bělorusa Alexandra Usovského. Ten posílal vytipovaným promoskevským organizacím peníze na jejich aktivity. Podpora mířila údajně i na české účty. Podle informací Hospodářských novin Usovskij poslal finance i členovi KSČM Ladislavu Kašukovi.

Informace vyšly najevo poté, co ukrajinští hackeři napadli počítač Usovského a odhalili jeho komunikaci. Peníze na podporu aktivistů získával podle informací Hospodářských novin Usovskij od ruského oligarchy Malofejeva. Ten původně působil jako investiční bankéř. Také se prý prostřednictvím svých lidí podílel i na bojích v Donbasu.

Úkolem Usovského bylo vytipovat spřízněné proruské organizace ve střední Evropě a poskytnout jim finanční podporu. V Česku se napojil na aktivistu a člena KSČM Ladislava Kašuka. Ten chystal na Pražském hradě demonstraci proti „fašistům v Kyjevě“. Bělorus mu poslal 250 eur a požádal ho, aby na akci vzal i vlajky Doněcké a Luhanské lidové republiky.

Usovskij prý Kašukovi tvrdil, že peníze jsou přímo od něj z honoráře za knihu o Stalinovi. Z elektronické korespondence ale vyplývá, že tou dobou dostal sto tisíc eur na vybudování sítě proruských organizací v zemích visegrádské čtyřky.

Čechovi pak údajně poslal ještě 500 euro na pořízení kvalitního fotoaparátu. Dále po něm žádal, aby koupil dětské oblečení, polil ho krví a poslal ho ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Zároveň měla nějaká žena na kameru nahrát emotivní výstup, ve kterém by tvrdila, že jde o oblečení mrtvých dětí na Donbase, které zabili Porošenkovi vojáci.

Usovskij byl v kontaktu i s dalšími aktivisty, například s polskou nacionalistickou organizací Obóz Wielkiej Polski. Do Moskvy pravidelně posílal i vyúčtování. Z toho je zřejmé, že oligarchovi ještě naúčtoval 2 500 euro za demonstraci v Budapešti a za dvě demonstrace v Košicích a Banské Bystrici dalších šest tisíc. Rozpočet na Polsko byl dvojnásobný.

Usovskij stačil peníze od Malofjeva utratit za tři měsíce. Když přišel prý do Moskvy s dalšími plány, včetně zvolení deseti proruských poslanců polského Sejmu za pouhých 285 tisíc euro, spolupráce ale skončila.

„Nechápu, co se stalo. Nejdřív mě poplácávali po ramenu, a teď − počkejte na chodbě, vaše otázka je odložena. A já přitom mám v Polsku, Česku a na Slovensku proruské hnutí, které šlape jako hodinky a zítra může jít na barikády. Akorát nemám rozpočet!" stěžuje si Usovskij v korespondenci s jedním kolegou.

Experti se domnívají, že k ukončení spolupráce vedlo dosazení šedé eminence Kremlu Vladislava Surkova, který dostal na starost situaci na Donbasu. Ten postupně odstranil většinu polních velitelů a odstřihl i další lidi spojené s Konstantinem Malofejevem.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744