Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Česku se měsíčně rozdá už přes 100 tun potravin potřebným, kapacity však nestačí

V Česku se měsíčně rozdá už přes 100 tun potravin potřebným, kapacity však nestačí

Darování potravin potřebným probíhá v Česku především prostřednictvím tzv. potravinových bank. Ty svou pomoc přitom neprovádí jen během známé Národní potravinové sbírky, ale průběžně, každý den, a tam, kde je třeba. Aktuálně se tak měsíčně přerozdělí prostřednictvím 110 odběratelských organizací více než 100 tun potravin. Loni se v potravinových bankách podařilo získat 1 209 785 kg potravin, pomohly měsíčně 63 000 lidí. „Naši odběratelé i přesto stále nemají tolik potravin, kolik by potřebovali. Potravinovým bankám chybí finance na jejich provoz,“ uvádí k tomu Věra Doušová, ředitelka Potravinové banky Praha.

Klíčovou činností České Federace potravinových bank je především získávání potravin, vedle toho také čistících a hygienických prostředků, oblečení a jejich následné rozdělování organizacím, které pečují o osoby v sociální nouzi. Na podporu činnosti potravinových bank letos ministerstvo zemědělství dle slov ministra Mariana Jurečky poskytne v Národním dotačním programu celkem 29 milionů korun. Meziročně je to o sedm milionů více. Navíc od 1. ledna 2018 musí obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních povinně darovat potraviny.

„Přijímáme všechny potraviny, které jsou vhodné ke spotřebě. Potraviny čerstvé nesmí přesáhnout datum spotřeby, potraviny trvanlivé můžeme přijímat i krátce po expiraci, u nich však provádíme atest kvality, aby nebylo pochyb o jejich nezávadnosti,“ přibližuje Věra Doušová proces výběru a výdeje potravin a dodává: „Banka přijme potraviny, účetně je zavede do skladu a připraví, odběratelé jednou za týden telefonují a ptají se, které potraviny jsou k dispozici a objednávají je na konkrétní den a hodinu odvozu.“ Žadatelem o pomoc může být jakákoli organizace pečující o osoby v nouzi, kterou prověří a schválí předsednictvo Federace Potravinových bank.

Jakkoli se dárcem může stát i jednotlivec, fungování potravinových bank by se neobešlo bez spolupráce s velkými výrobci a obchodními řetězci. Největšími donátory jsou z výrobců například Ferrero, Unilever, Maybeline, Polabské mlékárny, Pragolaktos, Nestlé či Vitana. Z prodejních řetězců k nim patří především Tesco, pro které jsou potravinové banky dlouhodobým strategickým partnerem v boji proti plýtvání potravinami. Dnes je celkem 132 obchodů této společnosti zapojeno do pravidelného darování potravin lidem v nouzi. Zároveň si všechny její obchody ve střední Evropě daly závazek, že do roku 2020 zapojí do spolupráce s potravinovými bankami.

Na přelomu června a července se pak navíc Tescu podařilo vyvinout iniciativu, kdy 1 % z prodeje více než 550 vybraných produktů ve všech jeho prodejnách ve střední Evropě bylo darováno na podporu aktivit potravinových bank v jednotlivých zemích. Společně s dodavateli a zákazníky se podařilo vybrat 2,8 milionu korun, z toho více než 648 000 Kč v České republice. Získané finanční prostředky budou moci být využity na provozní náklady potravinových bank.

Ačkoli se každoročně daruje více potravin, přibývá i těch, kteří pomoc potřebují. „Je důležité, aby se veřejnost zamyslela nad tím, že se na jedné straně jídlem v obrovském plýtvá, a na druhé straně na něj finančně nemají skupiny lidí jako jsou senioři, matky samoživitelky, pěstounské rodiny či hendikepovaní. Moc by nám například pomohli dobrovolníci, kteří by chodili pomáhat pravidelně, v tomto jsme ve srovnání se zahraničím pořád pozadu,“ doplňuje Věra Doušová.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744