V Horním Maršově hořel chátrající barokní zámek, požár zničil střechy i věž. Škoda jde do miliónů | info.cz

Články odjinud

V Horním Maršově hořel chátrající barokní zámek, požár zničil střechy i věž. Škoda jde do miliónů

Škoda na požárem zničeném zámku v Horním Maršově činí podle předběžného odhadu hasičů asi pět milionů korun. Oheň zničil všechny střechy objektu, věž zámku a poškodil první patro zámku. „Výše škody bude zpřesněna v dalších dnech po jednání s majitelem zámku,“ řekla ČTK mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová. Příčina požáru zatím není známa.

Nevyužívaný a chátrající barokní zámek vzplál dnes před 05:00, oheň hasiči dostali pod kontrolu po asi téměř pěti hodinách. Následně hasiči začali rozebírat shořelé konstrukce a dohašovat skrytá ohniska požáru.

Dva hasiči při zásahu utrpěli lehké zranění, po ošetření se vrátili hasit. Jeden hasič skončil v péči zdravotníků kvůli celkovému vyčerpání. Oheň hasilo kolem 80 hasičů z osmi jednotek. „Hasiči se na zásahu průběžně střídají,“ řekla mluvčí.

Na místo požáru se dostavili i kriminalisté, kteří budou ve spolupráci s hasiči zjišťovat příčinu požáru. Podle policie se budou prověřovat všechny varianty jako jsou nešťastná náhoda, technická závada, nedbalostní jednání i úmyslné zapálení.

Speciál INFO.CZ Srpen 1968Speciál INFO.CZ Srpen 1968autor: Info.cz

Zámek, který je kulturní památkou, byl podle informací z webu best-reality.cz nabízen na prodej za 14,5 milionu korun. „Od dubna roku 1994 není objekt nijak využívaný a jeho stavebně technický stav je zhoršený,“ uvádí web. Zámek je na prodej již mnoho let.

Hlavní budova zámku byla postavena v barokním stylu v roce 1792, v roce 1869 byla přistavěna tři zadní křídla zámku, která vytvořila uzavřené čtvercové nádvoří. Zámek o zastavěné ploše asi 2000 metrů čtverečních byl pak několikrát upravován. Hlavní budova byla v letech 1907 až 1910 celkově přestavěna a vznikla i čtyřboká věž, uvádí realitní web. Ve druhé polovině minulého století zámek sloužil jako škola a dětský domov.

Podle údajů z katastru nemovitostí je majitelem zámku společnost Sagna. Vlastníkem společnosti Sagna je podle údajů v obchodním rejstříku občan Ruské federace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud