V kebabu byl jed, zůstávám věren vepřovému. Komunista Ondráček mystifikoval o otravě v bistru | info.cz

Články odjinud

V kebabu byl jed, zůstávám věren vepřovému. Komunista Ondráček mystifikoval o otravě v bistru

Do debaty o šesti desítkách přiotrávených lidí, kteří museli do nemocnice poté, co si v jednom z královehradeckých bister dali jídlo, se zapojil také komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Bez důkazů na svém facebooku napsal, že v „kebabu byl jed“ a naznačoval, že za tím někdo stojí. Později informace korigoval.

„Co myslíte, kde se kebab, tedy ten polotovar vyrobil a kdo tam ten jed dal a proč???. Odpověď se nabízí, ale případem se určitě bude zabývat Policie ČR. Vyčkejme tedy na jejich závěry. Do té doby si kebab určitě nedám. I nadále zůstávám věren vepřovému. Taková krkovice na roštu a k tomu vychlazená dvanácka...“ zveřejnil Ondráček na svém facebooku. 

Zdeněk Ondráček o otravě v HK

Poslanec se při objasňování své teorie odkazoval na tvrzení náměstka Fakultní nemocnice Hradec Králové Zdeňka Tušla, který řekl, že v jídle byl pravděpodobně nějaký toxin. Ondráček si však tuto informaci špatně vyložil. Jak vysvětlil Tušl pro server iDnes.cz, toxin je sice jed, ale produkuje ho bakterie. Není tedy do jídla nikým nastražen.

U několika přiotrávených lidí už se zjistilo, že mají problémy způsobené zlatým stafylokokem. „Stačí malá dávka toxinu a tělo na to reaguje průjmem, zvracením a dalšími problémy. Nikdo v ohrožení života není,“ ujistil Tušl pro ČTK. 

Za otravou tak spíše stojí špatná hygiena než záměrná otrava. To nepřímo potvrdil i Tušl. „Nikdo zatím neví, jestli se to tam pomnožilo z masa, že bylo maso špatně upečené, nebo jestli byl příčinou dresink,“ řekl pro iDnes.cz. Poslanec Ondráček později svůj facebookový status smazal a nahradil ho tvrzením o tom, že ho mystifikovala média. Že by se dopustil chyby nebo zkratkovitých závěrů, neuznal.

Hygienci už bistro Maxim v centru Hradce Králové, kde se lidé přiotrávili, zavřeli. „Při kontrole jsme odebrali vzorky pokrmů, které jsou nyní v laboratořích, budou se hledat bakterie, ale i bakteriální toxiny, které byly velice pravděpodobně příčinou zdravotních obtíží. Výsledky můžeme očekávat v řádu dní. Zároveň byli i zaměstnanci bistra odesláni k lékařskému vyšetření,“ řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí. 

Lékaři hradecké fakultní nemocnice ošetřili dohromady 57 lidí s potížemi, většina z nich už je doma. Případem se zabývají i policisté.

 

 


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud