V kebabu byl jed, zůstávám věren vepřovému. Komunista Ondráček mystifikoval o otravě v bistru | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V kebabu byl jed, zůstávám věren vepřovému. Komunista Ondráček mystifikoval o otravě v bistru

V kebabu byl jed, zůstávám věren vepřovému. Komunista Ondráček mystifikoval o otravě v bistru

Do debaty o šesti desítkách přiotrávených lidí, kteří museli do nemocnice poté, co si v jednom z královehradeckých bister dali jídlo, se zapojil také komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Bez důkazů na svém facebooku napsal, že v „kebabu byl jed“ a naznačoval, že za tím někdo stojí. Později informace korigoval.

„Co myslíte, kde se kebab, tedy ten polotovar vyrobil a kdo tam ten jed dal a proč???. Odpověď se nabízí, ale případem se určitě bude zabývat Policie ČR. Vyčkejme tedy na jejich závěry. Do té doby si kebab určitě nedám. I nadále zůstávám věren vepřovému. Taková krkovice na roštu a k tomu vychlazená dvanácka...“ zveřejnil Ondráček na svém facebooku. 

Zdeněk Ondráček o otravě v HK

Poslanec se při objasňování své teorie odkazoval na tvrzení náměstka Fakultní nemocnice Hradec Králové Zdeňka Tušla, který řekl, že v jídle byl pravděpodobně nějaký toxin. Ondráček si však tuto informaci špatně vyložil. Jak vysvětlil Tušl pro server iDnes.cz, toxin je sice jed, ale produkuje ho bakterie. Není tedy do jídla nikým nastražen.

U několika přiotrávených lidí už se zjistilo, že mají problémy způsobené zlatým stafylokokem. „Stačí malá dávka toxinu a tělo na to reaguje průjmem, zvracením a dalšími problémy. Nikdo v ohrožení života není,“ ujistil Tušl pro ČTK. 

Za otravou tak spíše stojí špatná hygiena než záměrná otrava. To nepřímo potvrdil i Tušl. „Nikdo zatím neví, jestli se to tam pomnožilo z masa, že bylo maso špatně upečené, nebo jestli byl příčinou dresink,“ řekl pro iDnes.cz. Poslanec Ondráček později svůj facebookový status smazal a nahradil ho tvrzením o tom, že ho mystifikovala média. Že by se dopustil chyby nebo zkratkovitých závěrů, neuznal.

Hygienci už bistro Maxim v centru Hradce Králové, kde se lidé přiotrávili, zavřeli. „Při kontrole jsme odebrali vzorky pokrmů, které jsou nyní v laboratořích, budou se hledat bakterie, ale i bakteriální toxiny, které byly velice pravděpodobně příčinou zdravotních obtíží. Výsledky můžeme očekávat v řádu dní. Zároveň byli i zaměstnanci bistra odesláni k lékařskému vyšetření,“ řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí. 

Lékaři hradecké fakultní nemocnice ošetřili dohromady 57 lidí s potížemi, většina z nich už je doma. Případem se zabývají i policisté.

 

 


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.