V Krkonoších hrozí laviny. Horská služba hlásí třetí stupeň nebezpečí | info.cz

Články odjinud

V Krkonoších hrozí laviny. Horská služba hlásí třetí stupeň nebezpečí

Silné sněžení a vítr nepůsobí komplikace jen na silnicích. Horská služba vydala varování před lavinami na hřebenech Krkonoš. V horách na severovýchodě republiky platí třetí stupeň nebezpečí z pěti, objevuje se velmi silný vítr.

V Krkonoších napadlo na zledovatělý terén během posledních dnů 80 až 100 centimetrů nového sněhu. Vlivem větru je ho velké množství i v lavinových katastrech. Pokrývka je nestabilní a hrozí možnost jejího sesunutí.

Horská služba proto vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti možných, který signalizuje, že se lavina může uvolnit již při malém zatížení. To platí zejména na strmých svazích. Lavina může mít střední či ve výjimečných případech větší rozměry.

Mrazivé počasí se sněhovými přeháňkami má v Krkonoších trvat také během dalších dnů. Vítr dnes bude v nárazech dosahovat rychlosti až 15 m/s. Republiková maxima mohou být ještě vyšší. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) předpovídá vítr o rychlosti až 20 m/s (70 km/h).

Tato hodnota však není nikterak výjimečná. „Na území ČR se takové hodnoty vyskytují v průběhu celého roku zejména v horských oblastech,“ komentuje Lenka Crhová z oddělení všeobecné klimatologie ČHMÚ.

Poslední člověk zemřel při lavině v Krkonoších 5. února 2015. Obětí se stal osmadvacetiletý skialpinista, jenž sjížděl Malou Studniční jámu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud