Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V KSČM to vře. Část strany se bojí propadu ve volbách a kritizuje Filipa za jednání s Babišem

V KSČM to vře. Část strany se bojí propadu ve volbách a kritizuje Filipa za jednání s Babišem

Další propad u voličů před podzimními komunálními volbami hrozí podle části komunistů straně, pokud KSČM v sobotu odhlasuje podporu menšinovému kabinetu hnutí ANO a ČSSD. V Karlovarském kraji pak podle informací ČTK vznikla výzva směřovaná čelenům ústředního výboru, aby zvážili všechny aspekty současné situace. O dokumentu informoval deník Mladá fronta Dnes. Odpůrci současného vedení strany v něm kritizují i vyjednávání, jak ho vedl šéf strany Vojtěch Filip, od formulace podmínek pro podporu vlády přes výsledek sporů o omezení vojenských misí až po spekulace o snaze obsadit posty ve státních firmách.

Nelíbí se ani to, že stranická centrála pár dní před hlasováním vydala prohlášení, v němž zakázala okolnosti vzniku druhé Babišovy vlády komentovat. Dění v posledních dnech nekomentuje ani Filip. Podle průběhu jarního mimořádného sjezdu KSČM, na kterém Filip obhájil svoji funkci, i odhadů z vnitřku KSČM, v sobotu Filip o nutnosti podpory vlády své stranické kolegy přesvědčí. Podle jeho odpůrců tento krok nicméně může vést k další marginalizaci komunistů.

Filipův vyzyvatel ze sjezdu Josef Skála ČTK řekl, že výsledek voleb nabídl šanci posunout českou politiku blíž ke skutečným národním i sociálním prioritám. „Chtělo to znásobit levicový potenciál strany a veřejný dialog z těchto pozic. Nestalo se a uvízli jsme ve slepé ulici, která nepomůže ani ČR, ani KSČM. Tahanice kolem všelijakých postů jí nasazují korunu. Jediným východiskem, jímž si neublížíme ještě víc, je stát se skutečnou alternativou znovu, rychle a se vším všudy,“ uvedl.

Prezident Miloš Zeman jmenoval menšinový kabinet ve středu, o důvěru požádá sestava ANO a ČSSD 11. července. Spekulace panují kolem obsazení ministerstva zahraničních věcí, které po nesouhlasu Zemana s nominantem ČSSD Miroslavem Pochem dostal do gesce šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Pocheho vedle Zemana kritizují i komunisté, výhrady mají i k ministryni spravedlnosti Taťáně Malé a kritizovali i pokračující ministry dopravy Dana Ťoka a zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Pro podporu druhé Babišovy vlády mají komunisté sedm podmínek programového charakteru, jejichž řešení chtějí pojistit písemnou dohodou na termínech přijímání jednotlivých zákonů. Kabinet by měl podle nich prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu, zdanit církevní restituce a chránit přírodní bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí, či ochranou těžebních ložisek před „zcizením do zahraničních rukou“. Trvají také na valorizaci důchodů, zabránění dalšího nárůstu ceny bydlení a podpoře výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez navyšování spoluúčasti. V programovém prohlášení vlády po jejich kritice vláda upravila formulaci týkající se zahraničních misí.

720p 360p
Komunisté sahají po miliardovém vlivu. Přimknou Česko k Rusku skrz státní podniky?

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744