Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V KSČM to vře. Část strany se bojí propadu ve volbách a kritizuje Filipa za jednání s Babišem

V KSČM to vře. Část strany se bojí propadu ve volbách a kritizuje Filipa za jednání s Babišem

Další propad u voličů před podzimními komunálními volbami hrozí podle části komunistů straně, pokud KSČM v sobotu odhlasuje podporu menšinovému kabinetu hnutí ANO a ČSSD. V Karlovarském kraji pak podle informací ČTK vznikla výzva směřovaná čelenům ústředního výboru, aby zvážili všechny aspekty současné situace. O dokumentu informoval deník Mladá fronta Dnes. Odpůrci současného vedení strany v něm kritizují i vyjednávání, jak ho vedl šéf strany Vojtěch Filip, od formulace podmínek pro podporu vlády přes výsledek sporů o omezení vojenských misí až po spekulace o snaze obsadit posty ve státních firmách.

Nelíbí se ani to, že stranická centrála pár dní před hlasováním vydala prohlášení, v němž zakázala okolnosti vzniku druhé Babišovy vlády komentovat. Dění v posledních dnech nekomentuje ani Filip. Podle průběhu jarního mimořádného sjezdu KSČM, na kterém Filip obhájil svoji funkci, i odhadů z vnitřku KSČM, v sobotu Filip o nutnosti podpory vlády své stranické kolegy přesvědčí. Podle jeho odpůrců tento krok nicméně může vést k další marginalizaci komunistů.

Filipův vyzyvatel ze sjezdu Josef Skála ČTK řekl, že výsledek voleb nabídl šanci posunout českou politiku blíž ke skutečným národním i sociálním prioritám. „Chtělo to znásobit levicový potenciál strany a veřejný dialog z těchto pozic. Nestalo se a uvízli jsme ve slepé ulici, která nepomůže ani ČR, ani KSČM. Tahanice kolem všelijakých postů jí nasazují korunu. Jediným východiskem, jímž si neublížíme ještě víc, je stát se skutečnou alternativou znovu, rychle a se vším všudy,“ uvedl.

Prezident Miloš Zeman jmenoval menšinový kabinet ve středu, o důvěru požádá sestava ANO a ČSSD 11. července. Spekulace panují kolem obsazení ministerstva zahraničních věcí, které po nesouhlasu Zemana s nominantem ČSSD Miroslavem Pochem dostal do gesce šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Pocheho vedle Zemana kritizují i komunisté, výhrady mají i k ministryni spravedlnosti Taťáně Malé a kritizovali i pokračující ministry dopravy Dana Ťoka a zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Pro podporu druhé Babišovy vlády mají komunisté sedm podmínek programového charakteru, jejichž řešení chtějí pojistit písemnou dohodou na termínech přijímání jednotlivých zákonů. Kabinet by měl podle nich prosadit předpis o obecném referendu, zvyšovat minimální mzdu, zdanit církevní restituce a chránit přírodní bohatství ČR mimo jiné tím, že by vodní zdroje přešly do vlastnictví státu, krajů a obcí, či ochranou těžebních ložisek před „zcizením do zahraničních rukou“. Trvají také na valorizaci důchodů, zabránění dalšího nárůstu ceny bydlení a podpoře výstavby obecních bytů a udržení kvalitní dostupné zdravotní péče bez navyšování spoluúčasti. V programovém prohlášení vlády po jejich kritice vláda upravila formulaci týkající se zahraničních misí.

720p 360p
Komunisté sahají po miliardovém vlivu. Přimknou Česko k Rusku skrz státní podniky?

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232