Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V lékárnách chybí léčebné konopí. Pacienti se kvůli tomu vrací k lékům, které tolik nezabíraly

V lékárnách chybí léčebné konopí. Pacienti se kvůli tomu vrací k lékům, které tolik nezabíraly

Pacienti, kteří v Česku užívají léčebné konopí, se museli vrátit ke klasické léčbě, protože konopí v lékárnách není. Pro některé z nich to může být problém, protože klasické léky jim v minulosti nezabíraly. ČTK to dnes řekla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petra Veselá. Nemocnice konopí předepisovala především pacientům s bolestí neurčitého původu, v lékárnách ale od konce ledna léčebné konopí není. V řádech týdnů by mohlo být dováženo ze zahraničí.

V Česku může léčebné konopí předepisovat 18 lékařů, jejichž seznam uvádí Státní agentura pro konopí pro léčebné použití. Pacienti si lék mohou vyzvednout ve 28 lékárnách, které eviduje lékový ústav.

Podle mluvčí brněnské nemocnice by sice lékaři mohli konopí pacientům dál předepisovat, ti si ho ale nemají kde vyzvednout. "Pacienti se bohužel museli vrátit k původní léčbě, a to většinou k vyšším dávkám klasických léků," řekla.

Nemocnice u sv. Anny se věnuje léčbě chronické bolesti a konopí předepisovala hlavně pacientům, u kterých nebylo možné určit původ bolesti. Tito pacienti nyní dostávají analgetika. "Jsou odkázáni na klasickou léčbu, která jim v mnoha případech už nemusí zabírat. Právě proto jim bylo v minulosti nasazeno léčebné konopí," poznamenala Veselá. Nemocnice má zkušenosti s touto léčbou i u onkologického pacienta, kterému konopí zabíralo na nevolnosti po chemoterapii. Celkově v Brně podle mluvčí užívalo konopí k léčbě asi 60 pacientů.

Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři, ale výhradně na elektronický recept s omezením

Léčebné konopí, které na základě zakázky pro Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v minulosti dodala česká firma Elkoplast, bylo použitelné do konce ledna. Nového dodavatele ústav nevybral. Musel opakovat výběrové řízení, protože přihlášení uchazeči nesplnili zadávací podmínky. Pokud výběr nového dodavatele nebudou provázet žádné komplikace, mohlo by být nové české konopí k dispozici v posledním čtvrtletí letošního roku.

Do té doby je řešením dovoz konopí ze zahraničí, nyní se ale nedováží. "Máme informace o tom, že jeden soukromý subjekt již o dovoz konopí pro léčebné použití ze zahraničí požádal. Lze tedy předpokládat, že v řádu týdnů by v ČR mohlo být zahraniční konopí dostupné," řekla ČTK mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

V minulosti se dováželo konopí z Nizozemska, bylo asi třikrát dražší než zboží od českého pěstitele. Za gram českého zaplatili pacienti kolem 100 korun, za gram nizozemského zhruba 300 korun. Pacienti užívali konopí zpravidla formou inhalace přes speciální odpařovač. Lékaři z brněnské nemocnic doporučovali rovněž konzumaci při rozmíchání v tepelně upravené čokoládě a nemocniční lékárna začala z konopí vyrábět i tobolky.

Podle neoficiálních odhadů se v Česku léčí pomocí léčebného konopí zhruba stovka pacientů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744