Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V nabouraném policejním BMW seděl i Zemanův muž Kruliš. Leží ve vážném stavu v nemocnici

V nabouraném policejním BMW seděl i Zemanův muž Kruliš. Leží ve vážném stavu v nemocnici

V luxusním policejním voze BMW i8, který v noci havaroval na Brněnsku, seděl dle informací serveru Aktuálně.cz i zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. Stejně jako člověk, který vůz za čtyři miliony řídil, leží s vážnými zraněními v nemocnici. Policisté auto dostali před necelými třemi týdny na zápůjčku. Co v něm Kruliš dělal, zatím nikdo nevysvětlil.

Nehoda se podle vysvětlení policie stala potom, co muž za volantem utrpěl mozkovou příhodu a ztratil kontrolu nad řízením. „U muže středního věku lékařka diagnostikovala cévní mozkovou příhodu,“ uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Druhým zraněným je podle ní mladý muž, kterého záchranáři s podezřením na vážné poranění páteře převezli do trauma centra brněnské fakultní nemocnice.

Jedním ze zraněných má být dle informací serveru Aktuálně.cz zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. Hrad se k nehodě odmítl vyjádřit, stejně jako Generální inspekce bezpečnostních sborů, která incident začala vyšetřovat. Rovněž zatím není jasné, zda Kruliš auto řídil, nebo seděl na místě spolujezdce.

Prezident Zeman, který je na návštěvě Jihomoravského kraje, mění dle serveru Aktuálně.cz program a po 17. hodině jede do brněnské nemocnice, kde má být Kruliš hospitalizovaný. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček informaci nepotvrdil, uvedl nicméně, že Zeman bude po 17. hodině v Brně a bude mít „volný program“. 

Policie dostala hybridní vůz k testování v první polovině května, jezdil především po jihomoravských rychlostních silnicích. Auto má policie zapůjčené od firmy Invelt na šest měsíců nebo do ujetí 20 000 kilometrů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1