V Plzeňském kraji bují rebelie proti Zemanovi. Někteří poslanci nepůjdou s prezidentem na oběd | info.cz

Články odjinud

V Plzeňském kraji bují rebelie proti Zemanovi. Někteří poslanci nepůjdou s prezidentem na oběd

Někteří poslanci a senátoři z Plzeňského kraje odmítli pozvání na středeční oficiální oběd s prezidentem Milošem Zemanem při jeho návštěvě kraje. Z akce se jich omluvilo několik, někteří nemohli přijít kvůli jinému programu, jiní v účasti nevidí žádný přínos a nesouhlasí s některými prezidentovými vyjádřeními a postoji. Nepřijdou například místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, senátoři Lumír Aschenbrenner z ODS a Václav Chaloupek (OPAT) či europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Podle mluvčí krajského úřadu Aleny Marešové jsou na slavnostní oběd zvaní poslanci, senátoři a europoslanci zvolení za Plzeňský kraj či bývalí hejtmani. „Několik pozvaných se omluvilo, důvody nesdělují, ale není to nic výjimečného,“ řekla. I v minulosti se z oběda s prezidentem vždy někdo omluvil. „Často mají dlouho před tím, než rozesíláme pozvánky, domluvený svůj jiný program,“ řekla.

„Omlouvám se, ale s lidmi, kteří vyzývají k porušování mezinárodního práva, neobědvám,“ napsal na sociální sítě k fotografii pozvánky na slavnostní oběd místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Na obědě nebyl podle svých slov ani při minulých návštěvách Miloše Zemana v kraji. „Děkuji za pozvání, ale s jeho názory naprosto nesouhlasím. Poslední kapka byl projev Miloše Zemana na půdě Rady Evropy o Krymu. Udělal ostudu ČR i všem, kteří se zasazují o lidská práva,“ řekl dnes Ženíšek ČTK.

Aschenbrenner svou neúčast nechce svádět na jiný program. „Oběda se nezúčastním, protože v něm nevidím žádný přínos. A to pro obě strany. S mnoha postoji pana prezidenta nesouhlasím a v poslední době obzvláště,“ řekl ČTK. „Doufám, že moje slušné odmítnutí účasti nebude chápáno jako neúcta k prezidentské funkci,“ dodal. Ani Chaloupek se nechce vymlouvat na jiný program. „Nepůjdu, protože nebudu podporovat předvolební aktivity pana prezidenta, s jehož názory a chováním nesouhlasím,“ řekl ČTK. I někteří další oslovení politici považují Zemanovy návštěvy krajů za jeho předvolební kampaň.

Například europoslanec Pospíšil má k neúčasti několik důvodů. „První je pracovní, budu v Bruselu, mám ale také osobní a politické výhrady k panu prezidentovi a nechci být stafáží v jeho předvolební kampani,“ řekl ČTK. Nesouhlasí s mnoha prezidentovými vyjádřeními a s jeho politikou. Připomněl také, že kraje vydávají ze svých prostředků za každou prezidentovu návštěvu statisíce korun.

Z časových důvodů se z oběda omluvili například poslanci Václav Votava (ČSSD), Jaroslav Lobkowicz (TOP 09) či Vladislav Vilímec (ODS). Lobkowicz je nyní v Petrohradě, oba další poslanci mají naplánované akce volební kampaně. „Mám setkání s voliči, to vidím jako potřebnější, při přijetí pana prezidenta na krajském úřadě ale budu,“ řekl Votava. Volební kampaň naopak kvůli obědu na pár hodin přeruší poslanec ANO Pavel Šrámek. „Hned potom ale budu pokračovat v kampani,“ řekl.

Některým osloveným politikům se nelíbí ani načasování návštěvy těsně před parlamentními volbami a v jejich počátku.

Vše o prezidentských volbách najdete zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud