Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Praze se demonstruje proti Babišovi a Zemanovi. Účastní se tisíce lidí

V Praze se demonstruje proti Babišovi a Zemanovi. Účastní se tisíce lidí

Protestní akce nazvané Proč? Proto! se v horní části Václavského náměstí účastní tisíce lidí. Namířená je proti ministrovi financí Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi. Podle organizátorů je cílem dát najevo nesouhlas s „pány, kteří z Česka dělají firmu a gubernii a z Ústavy cár papíru“. Akce se koná i v dalších českých městech.

Za svoláním demonstrace k soše svatého Václava na Václavském náměstí v Praze stojí aféra ministra financí a šéfa Hnutí ANO Andreje Babiše s nahrávkami, na nichž vicepremiér hovoří s někdejším novinářem deníku MF Dnes o materiálech, které měly kompromitovat jeho politické oponenty.

Babiš nepopřel, že nahrávky jsou autentické, označil je ale za manipulaci a kampaň a podal kvůli nim trestní oznámení. Protestovat se ale má i kvůli jeho nákupu korunových dluhopisů a kauze Čapí hnízdo. Kritika míří i na prezidenta Miloše Zemana, který se podle mnoha názorů v současné vládní krizi pohybuje na hraně Ústavy a nerespektuje ji.

Název dnešní protestní akce vznikl v reakci na inzeráty Andreje Babiše, které byly uveřejněny v českých denících a na nichž má ministr financí demonstrativně přelepená ústa páskou. „Proč? Proto! Kdo lže, ten krade a nemá co dělat na ministerstvu financí nebo na Hradě,“ vysvětlili organizátoři na facebookové stránce demonstrace.

Pořadatelé počítají s tím, že na pódiu promluví řada známých osobností, které přislíbily účast – například herečka Bára Štěpánová, hudebník Jaroslav Hutka nebo novinář Adam Komers. Akce podle organizátorů není pořádaná ve prospěch žádné politické síly a nemá být ničí kampaní. Na sociálních sítích se k ní přihlásily tisíce lidí.

Demonstrace se kromě hlavního města mají konat i v Brně, Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích a Liberci. Mělo by být možné na nich podepsat petici.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744