Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V pražských Košířích vraždil varhaník. Opilému mladíkovi prohnal kulku hrudníkem, teď dostal deset let

V pražských Košířích vraždil varhaník. Opilému mladíkovi prohnal kulku hrudníkem, teď dostal deset let
 

Za usmrcení pětadvacetiletého muže po nočním setkání v parku v pražských Košířích dostal dnes třiapadesátiletý varhaník Jiří Čipera trest deseti let odnětí svobody. Městský soud jej shledal vinným z vraždy, nařídil mu také náhradu nemajetkové škody pozůstalým v celkové výši 500.000 Kč. Čiperovu obhajobu, že jednal v nutné obraně po útoku mladého kolemjdoucího, označil soud za "zcela nevěrohodnou". Rozhodnutí je nepravomocné.

Státní zástupkyně Jana Kadeřábková žádala ve středu v závěrečné řeči trest 14 let, tedy uprostřed trestní sazby. Soud se ale přiklonil k jejímu původnímu požadavku na dolní hranici rozmezí možného trestu, přičemž přihlédl k Čiperově dosavadní bezúhonnosti. Obhajoba žádala odškodné za nemajetkovou újmu ve výši čtyř milionů Kč. Soud Čiperovi vedle půl milionu korun uložil také uhradit 25.000 Kč za majetkovou škodu způsobenou matce zavražděného.

Čipera ve své obhajobě uváděl, že vystřelil v sebeobraně, protože čelil "intenzivnímu a agresivnímu" útoku. Soudkyně Denisa Durdíková dnes upozornila, že odsouzený svou výpověď během procesu v zásadních bodech opakovaně měnil, a soud jí proto nemohl věřit. "Soud nemá žádnou pochybnost o tom, že útok tak, jak jej obžalovaný popsal, se prostě nestal," řekla Durdíková s odkazem na "povrchní" zranění vyfotografovaná na Čiperově těle. Podle soudu také bylo objektivně prokázáno, že Čipera stál v momentě výstřelu výše než usmrcený mladík.

Pětadvacetiletý kolemjdoucí zemřel v noci z 21. na 22. října 2016 v lesoparku v pražské Kavalírce, když jej do hrudníku zasáhla kulka z Čiperovy legálně držené pistole. Obžaloba v závěrečné řeči popsala incident tak, že se v nesprávný čas na nesprávném místě setkali dva opilí muži a jeden z nich byl naneštěstí ozbrojený. Pitva odhalila, že v krvi zabitého bylo 2,08 promile alkoholu, Čipera byl podle obžaloby alkoholem ovlivněn "v přesně nezjištěné míře" a soud vliv alkoholu na jeho jednání zmínil i v rozsudku.

V době činu nebyli v místech mezi ulicemi Nad Kavalírkou a Pod Kavalírkou žádní svědci. Parkem se s odsouzeným toho večera vracela domů i jeho partnerka, ta však vypověděla, že v klíčovém momentě s Čiperou nebyla. K jejímu svědectví ale soud vyjádřil značné výhrady a označil její výpověď za "maximálně vyhýbavou".

Zásadním bodem soudního procesu byla zranění zdokumentovaná na těle Čipery. První soudní znalec je vyhodnotil jako následky pádu, a ačkoli druhý možnost útoku připustil, činil tak na základě "pravděpodobného zhmoždění" na Čiperově hlavě zdokumentovaném až tři měsíce po údajném napadení.

To navíc Čipera neohlásil policii. Kriminalisty k muži až loni v únoru dovedla zjištění o pravděpodobném typu použité zbraně, kterou byla Astra ráže 6,35 mm Browning. Policie uvedla, že Čipera se ji po incidentu snažil upravit tak, aby nemohla být identifikována, což soud považuje za objektivně prokázanou skutečnost.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1