Články odjinud

V pražských Košířích vraždil varhaník. Opilému mladíkovi prohnal kulku hrudníkem, teď dostal deset let

V pražských Košířích vraždil varhaník. Opilému mladíkovi prohnal kulku hrudníkem, teď dostal deset let
 

Za usmrcení pětadvacetiletého muže po nočním setkání v parku v pražských Košířích dostal dnes třiapadesátiletý varhaník Jiří Čipera trest deseti let odnětí svobody. Městský soud jej shledal vinným z vraždy, nařídil mu také náhradu nemajetkové škody pozůstalým v celkové výši 500.000 Kč. Čiperovu obhajobu, že jednal v nutné obraně po útoku mladého kolemjdoucího, označil soud za "zcela nevěrohodnou". Rozhodnutí je nepravomocné.

Státní zástupkyně Jana Kadeřábková žádala ve středu v závěrečné řeči trest 14 let, tedy uprostřed trestní sazby. Soud se ale přiklonil k jejímu původnímu požadavku na dolní hranici rozmezí možného trestu, přičemž přihlédl k Čiperově dosavadní bezúhonnosti. Obhajoba žádala odškodné za nemajetkovou újmu ve výši čtyř milionů Kč. Soud Čiperovi vedle půl milionu korun uložil také uhradit 25.000 Kč za majetkovou škodu způsobenou matce zavražděného.

Čipera ve své obhajobě uváděl, že vystřelil v sebeobraně, protože čelil "intenzivnímu a agresivnímu" útoku. Soudkyně Denisa Durdíková dnes upozornila, že odsouzený svou výpověď během procesu v zásadních bodech opakovaně měnil, a soud jí proto nemohl věřit. "Soud nemá žádnou pochybnost o tom, že útok tak, jak jej obžalovaný popsal, se prostě nestal," řekla Durdíková s odkazem na "povrchní" zranění vyfotografovaná na Čiperově těle. Podle soudu také bylo objektivně prokázáno, že Čipera stál v momentě výstřelu výše než usmrcený mladík.

Pětadvacetiletý kolemjdoucí zemřel v noci z 21. na 22. října 2016 v lesoparku v pražské Kavalírce, když jej do hrudníku zasáhla kulka z Čiperovy legálně držené pistole. Obžaloba v závěrečné řeči popsala incident tak, že se v nesprávný čas na nesprávném místě setkali dva opilí muži a jeden z nich byl naneštěstí ozbrojený. Pitva odhalila, že v krvi zabitého bylo 2,08 promile alkoholu, Čipera byl podle obžaloby alkoholem ovlivněn "v přesně nezjištěné míře" a soud vliv alkoholu na jeho jednání zmínil i v rozsudku.

V době činu nebyli v místech mezi ulicemi Nad Kavalírkou a Pod Kavalírkou žádní svědci. Parkem se s odsouzeným toho večera vracela domů i jeho partnerka, ta však vypověděla, že v klíčovém momentě s Čiperou nebyla. K jejímu svědectví ale soud vyjádřil značné výhrady a označil její výpověď za "maximálně vyhýbavou".

Zásadním bodem soudního procesu byla zranění zdokumentovaná na těle Čipery. První soudní znalec je vyhodnotil jako následky pádu, a ačkoli druhý možnost útoku připustil, činil tak na základě "pravděpodobného zhmoždění" na Čiperově hlavě zdokumentovaném až tři měsíce po údajném napadení.

To navíc Čipera neohlásil policii. Kriminalisty k muži až loni v únoru dovedla zjištění o pravděpodobném typu použité zbraně, kterou byla Astra ráže 6,35 mm Browning. Policie uvedla, že Čipera se ji po incidentu snažil upravit tak, aby nemohla být identifikována, což soud považuje za objektivně prokázanou skutečnost.