Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V pražských Košířích vraždil varhaník. Opilému mladíkovi prohnal kulku hrudníkem, teď dostal deset let

V pražských Košířích vraždil varhaník. Opilému mladíkovi prohnal kulku hrudníkem, teď dostal deset let
 

Za usmrcení pětadvacetiletého muže po nočním setkání v parku v pražských Košířích dostal dnes třiapadesátiletý varhaník Jiří Čipera trest deseti let odnětí svobody. Městský soud jej shledal vinným z vraždy, nařídil mu také náhradu nemajetkové škody pozůstalým v celkové výši 500.000 Kč. Čiperovu obhajobu, že jednal v nutné obraně po útoku mladého kolemjdoucího, označil soud za "zcela nevěrohodnou". Rozhodnutí je nepravomocné.

Státní zástupkyně Jana Kadeřábková žádala ve středu v závěrečné řeči trest 14 let, tedy uprostřed trestní sazby. Soud se ale přiklonil k jejímu původnímu požadavku na dolní hranici rozmezí možného trestu, přičemž přihlédl k Čiperově dosavadní bezúhonnosti. Obhajoba žádala odškodné za nemajetkovou újmu ve výši čtyř milionů Kč. Soud Čiperovi vedle půl milionu korun uložil také uhradit 25.000 Kč za majetkovou škodu způsobenou matce zavražděného.

Čipera ve své obhajobě uváděl, že vystřelil v sebeobraně, protože čelil "intenzivnímu a agresivnímu" útoku. Soudkyně Denisa Durdíková dnes upozornila, že odsouzený svou výpověď během procesu v zásadních bodech opakovaně měnil, a soud jí proto nemohl věřit. "Soud nemá žádnou pochybnost o tom, že útok tak, jak jej obžalovaný popsal, se prostě nestal," řekla Durdíková s odkazem na "povrchní" zranění vyfotografovaná na Čiperově těle. Podle soudu také bylo objektivně prokázáno, že Čipera stál v momentě výstřelu výše než usmrcený mladík.

Pětadvacetiletý kolemjdoucí zemřel v noci z 21. na 22. října 2016 v lesoparku v pražské Kavalírce, když jej do hrudníku zasáhla kulka z Čiperovy legálně držené pistole. Obžaloba v závěrečné řeči popsala incident tak, že se v nesprávný čas na nesprávném místě setkali dva opilí muži a jeden z nich byl naneštěstí ozbrojený. Pitva odhalila, že v krvi zabitého bylo 2,08 promile alkoholu, Čipera byl podle obžaloby alkoholem ovlivněn "v přesně nezjištěné míře" a soud vliv alkoholu na jeho jednání zmínil i v rozsudku.

V době činu nebyli v místech mezi ulicemi Nad Kavalírkou a Pod Kavalírkou žádní svědci. Parkem se s odsouzeným toho večera vracela domů i jeho partnerka, ta však vypověděla, že v klíčovém momentě s Čiperou nebyla. K jejímu svědectví ale soud vyjádřil značné výhrady a označil její výpověď za "maximálně vyhýbavou".

Zásadním bodem soudního procesu byla zranění zdokumentovaná na těle Čipery. První soudní znalec je vyhodnotil jako následky pádu, a ačkoli druhý možnost útoku připustil, činil tak na základě "pravděpodobného zhmoždění" na Čiperově hlavě zdokumentovaném až tři měsíce po údajném napadení.

To navíc Čipera neohlásil policii. Kriminalisty k muži až loni v únoru dovedla zjištění o pravděpodobném typu použité zbraně, kterou byla Astra ráže 6,35 mm Browning. Policie uvedla, že Čipera se ji po incidentu snažil upravit tak, aby nemohla být identifikována, což soud považuje za objektivně prokázanou skutečnost.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1