Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V případě mého odvolání se koalice nerozpadne, říká Babiš. Odejde, když bude souhlasit Zeman

V případě mého odvolání se koalice nerozpadne, říká Babiš. Odejde, když bude souhlasit Zeman

Odejít z vlády je vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) připravený v situaci, kdy by jeho případné odvolání ze strany premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválil prezident Miloš Zeman. Babiš se Zemanem k sobě mají dlouhodobě blízko, v příštích dnech se navíc mají setkat na Pražském hradě. Podle Babiše ale existuje varianta, která by prezidenta mohla přimět jeho odvolání schválit. Uvedl to v rozhovoru pro časopis Týden. Zároveň také řekl, že koalice by se s jeho odchodem nerozpadla.

„Pokud by se na tom Sobotka dohodl s prezidentem, a premiér následně souhlasil s nominací nového ministra, kterého navrhne hnutí ANO, tak bychom to ve vládě asi dokončili, abychom nedestabilizovali zemi," řekl Babiš v rozhovoru pro Týden.

Zemana by podle Babiše mohlo přesvědčit, pokud by dostal nabídku, že spolu s Babišem by došlo k odvolání i ministra kultury Daniela Hermana, kterého prezident dlouhodobě kritizuje i kvůli ministrovu loňskému setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.

„Ti z ČSSD, kteří do toho premiéra tlačí, vymýšlejí strategii, jak pana prezidenta motivovat, aby toho Babiše odvolal. No tak vymysleli, že řeknou: hele, pane prezidente, s tím Babišem asi souhlasit nechceš, ale on by Sobotka odvolal i Hermana, kterého nemáš rád. Takže odvolej Babiše a my zařídíme, že Sobotka odvolá i Hermana. To Sobotka může udělat. Matrix je kreativní," řekl Babiš.

O tom, kdo by ho v roli ministra financí mohl nahradit, Babiš mluvit nechtěl. Popřel ale, že by mělo jít o ekonoma Aleše Michla. „Pan Michl ne. O koho jde, vám neřeknu."

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744