Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„V příštích volbách máte opět můj hlas.“ Zeman podpořil SPO a svazek s Okamurou

„V příštích volbách máte opět můj hlas.“ Zeman podpořil SPO a svazek s Okamurou

Prezident Miloš Zeman na sjezdu SPO – strany, která dříve nesla jeho jméno – řekl, že stranu bude v nadcházejících parlamentních volbách volit. „Jsem rád, že jsem opět na našem sjezdu. Zdůrazňuji: Na našem,“ řekl. Vyslovil se pro spolupráci s SPD Tomia Okamury. Zeman je čestným předsedou SPO, ta si dnes zvolila nové vedení. Post předsedy obhájil Jan Veleba.

Zeman se v projevu opakovaně označil za součást strany. Připomněl, jaké šance jí před posledními volbami dávaly průzkumy, a kritizoval spory uvnitř některých krajských organizací, které podle něj vyústily v následný neúspěch. Za ten podle něj může nedostatek sebevědomí kandidátů, kteří mezi sebou začali bojovat o volitelná místa na kandidátkách.

Zeman v projevu zmínil, že je rád, že středočeskou buňku vede exministr školství Marcel Chládek. Strana má podle něj „rozumnou šanci“ na úspěch. Jako možnou cestu vidí spojení s SPD Tomia Okamury, se kterým se prý na toto téma bavil. Konstatoval, že obě partaje mají velkou programovou shodu a jako příklad uvedl referenda, postoj k migraci nebo povinnou volební účast, o které mu prý Okamura řekl, že jí do programu své strany rovněž hodlá zahrnout.

Podle Zemana by SPO měla do voleb jít s podporou SPD, pokud se dohodnou na rovných podmínkách. Prezident se v projevu opřel do TOP 09, na jejímž někdejším spojenectví s hnutím STAN možnou spolupráci ilustroval. Starosty označil za pomoc pro „krátkodobý a pominutelný vzestup“ TOP 09.

Spojení s SPD podpořil i předseda SPO Jan Veleba. Tomio Okamura uvedl, že do voleb chce jít samostatně.

Zeman má k SPO dlouhodobě blízko, stál krátce v jejím čele a později se stal čestným předsedou, i když neúspěšná strana jeho jméno z názvu vypustila. V uskupení je řada prezidentových nejbližších spolupracovníků, které on osobně podpořil například během kritizované předvolební cesty do Zlínského kraje před posledními volbami.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744