Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Valachová chce zítra skončit v čele ministerstva. Zeman ještě nepotvrdil, zda její demisi přijme

Valachová chce zítra skončit v čele ministerstva. Zeman ještě nepotvrdil, zda její demisi přijme

Premiér Bohuslav Sobotka doufá, že prezident Miloš Zeman nebude veřejnost znovu zatěžovat snahou zpochybňovat ústavu a co nejdříve přijme demisi ministryně školství Kateřiny Valachové. Dnes to sdělil mluvčí úřadu vlády Martin Ayrer. Zeman svůj postup v záležitosti výměny na postu ministra školství dosud neoznámil. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka dal Valachové čas na přemýšlení o jejím odchodu z funce. Demisi Valachové k 31. květnu poslal na Pražský hrad Sobotka v pátek, zároveň navrhl na ministra školství Stanislava Štecha.

Ministryně se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá z toho, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací. Svou rezignaci Valachová oznámila v době, kdy vládu odmítal opustit kvůli podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií bývalý vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.

Zeman se s Valachovou sešel v neděli v Brně a seznámil ji s podporou učitelů a sportovců. Valachová po schůzce novinářům řekla, že ji požádal, aby o motivech této podpory přemýšlela.

Ovčáček dnes na otázku, jaký bude další postup Zemana a zda přijme demisi Valachové k 31. květnu, napsal, že ministryně dostala čas na přemýšlení. Na otázku, jak dlouhý čas Valachová má, mluvčí prezidenta dodal, že "dostatečný". Na dotaz, zda jde o záležitost dnů nebo týdnů Ovčáček uvedl, že "určitě nebude hovořit o časovém rámci". Pan prezident bude postupovat v souladu s Ústavou ČR a ve prospěch republiky," dodal.

Ayrer poznamenal, že Sobotka odeslal na Pražský hrad demisi Valachové datovanou k 31. květnu minulý týden v pátek a současně navrhl jmenovat nového ministra školství Štecha. Předseda vlády doufá, že prezident nebude veřejnost znovu zatěžovat snahou zpochybňovat jasný výklad ústavy a že prezident bude co nejdříve konat v souladu se svými povinnostmi a v souladu s Ústavou České republiky," dodal.

Valachová dnes zopakovala, že ji Zeman při nedělní schůzce seznámil s nesouhlasy s její demisí, které se k němu dostaly. Vyzval mě, abych přemýšlela o tom, zda důvody demise jsou v této chvíli a v tomto okamžiku na místě," řekla. Dodala, že je každý den "bombardována" projevy podpory a nesouhlasu s demisí. Je to pro mě lidsky a profesně velmi složité, ale jak jsem už zmínila po schůzce s prezidentem, já se v tuto chvíli soustředím na kariérní řád, ... to je pro mě absolutně nejdůležitější věc a přiznám se, že teď nic jiného než kariérní řád ... nemám v hlavě," dodala s odkazem na středeční schvalování zavedení kariérního řádu učitelů v Senátu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1