Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Valachová má na ministerstvu školství poslední dny. Zeman chce jejího nástupce jmenovat přesně za týden

Valachová má na ministerstvu školství poslední dny. Zeman chce jejího nástupce jmenovat přesně za týden

Prezident Miloš Zeman uvedl, že pokud si ministryně školství Kateřina Valachová nerozmyslí své rozhodnutí odejít z funkce, jmenuje ve středu jejího náměstka Stanislava Štecha novým šéfem resortu. Zeman to uvedl při návštěvě Jihočeského kraje. S Valachovou se chce Zeman ještě sejít. Ona sama se nechystá změnit názor.

Valachová oznámila odchod z funkce kvůli vyšetřování dotační kauzy. Termín své demise odkládala kvůli snaze prosadit ještě kariérní řád učitelů.

Zeman se chce s Valachovou v pondělí sejít a uvedl, že ji nehodlá k ničemu nutit. „
Pokud si to paní ministryně Valachová nerozmyslí – a zdá se, že nerozmyslí – tak v úterý přijmu pana profesora Štecha a ve středu ho jmenuji ministrem školství,“ uvedl Zeman.

Valachová se rozhodla opustit vládu kvůli kauze dotací pro sport, kterou se zabývá policie. Původně chtěla odejít k 31. květnu. Zeman jí původně dal čas na rozmyšlenou do 10. června, kdy se vrátil z cesty do Vietnamu a Kazachstánu. Ministryně několikrát uvedla, že svou demisi nestáhla a platí.

Premiér Sobotka označil chování prezidenta za neodůvodněné a nesprávné. K průtahům podle něj není žádný objektivní důvod a ani žádný důvod z pohledu ústavy. Zeman dnes uvedl, že v tomto případě ho nic nenutí ke spěchu a nemá povinnost demisi ministra přijmout. Premiér v tomto případě podle Zemana vystupuje jen jako „pošťák“.

V dotační kauze, kvůli které Valachová podala demisi, figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se v minulosti domlouvala s tehdejším šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.