Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka o peníze: Babiš a novinářka Uhlová se kvůli práci v drůbežárně osočují ze lži, hrozí žaloby

Válka o peníze: Babiš a novinářka Uhlová se kvůli práci v drůbežárně osočují ze lži, hrozí žaloby

Pro novinářku Sašu Uhlovou to byla jen jedna ze série reportáží z dokumentu Hrdinové kapitalistické práce, ve kterém upozorňuje na špatně placené práce v Česku. Materiál na ni sbírala také ve společnosti Vodňanské kuře, kde v utajení pracovala. Podmínky byly podle ní tak hrozné, že tam nešlo vydržet. Andrej Babiš, který je se závody spojený, ji teď osočuje ze lži. A padají první výhrůžky o trestních oznámeních. 

Na začátku byla výplatní páska. Ta ze závodu Vodňanské kuře, hovořila jasně – novinářka Saša Uhlová, která tam popisovala podmínky pracovníků nízkopříjmových zaměstnání, je vystavena na 9 608 korun hrubého za 114 hodin práce. I na základě takto jednoznačných údajů se však mezi dost možná budoucím premiérem a novinářkou strhla jen těžko pochopitelná přestřelka. 

„Paní Uhlová lhala,“ tvrdí rezolutně v pořadu serveru Info.cz Štrunc! šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Je to jenom součástí kampaně proti mně, pracovní podmínky jsou v podniku naprosto v pořádku. Samozřejmě, že i toto je kampaň, velmi dobře organizovaná velmi známou ´socanskou´ agenturou,“ dodává favorit nadcházejících parlamentních voleb.

Babiš argumentuje, že kdyby Uhlová odpracovala celý měsíc, jak údajně tvrdila, dostala by mzdu asi 19.600 korun. „Ona lhala, ona tvrdila, že celý měsíc pracovala,“ vysvětluje v pořadu Babiš.

Uhlová ale nikdy nezastírala, že původně uvedená mzda je "jen" za 114 hodin práce. „Saša Uhlová nikdy netvrdila, že pracovala ve Vodňanském kuřeti celý měsíc. A proto logicky ani netvrdila, že by uvedená mzda byla za celý měsíc. O tom svědčí zveřejněná výplatnice,“ brání se server A2larm, který reportáž publikoval.

1080p 720p 360p
Celý rozhovor se Sašou Uhlovou

A A2larm přidává. „Protože Babišovo nařčení závažně poškozuje dobré jméno redakce i autorky, zvažujeme, že proti němu podnikneme odpovídající právní kroky.“ Server dodává, že i kdyby však Uhlová pracovala celý měsíc, tak by mzda byla stejně asi o třetinu nižší, než kolik Babiš uváděl. 

„Nyní je situace taková, že to hodnotí právníci A2larmu a ti nám následně doporučí, jak jednat dále. Pro mě je jinak celá tato věc uzavřená,“ popisuje své další kroky pro server INFO.CZ Uhlová. 

To potvrzují i pracovní nabídky Vodňanského kuřete, který i při současné rekordně nízké nezaměstnanosti poptává zaměstnance do dělnických profesí za přibližně 14 tisíc korun hrubého.

Závod Vodňanské kuře spadá do koncernu Agrofert, který je v jednom ze svěřeneckých fondů Andreje Babiše.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744