Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válka taxikářů v Hradci? Neznámý pachatel v noci zapálil taxík, vůz zcela shořel

Válka taxikářů v Hradci? Neznámý pachatel v noci zapálil taxík, vůz zcela shořel

Dnes ráno v Hradci Králové na Benešově třídě na Moravském Předměstí shořelo vozidlo taxi služby známé typickým žluto-bílým provedením v barvách předlistopadové Veřejné bezpečnosti. Na případ upozornila Česká televize a ČTK to potvrdili jednatel poškozené taxi služby Jan Kostlán i policie.

„Stalo se to okolo šesté hodiny ranní. Jde o konkurenční boj. Vysvětluji si to tím, že jsme společnost s celorepublikovou působností, držíme ceny a férové jednání vůči klientům. To asi někomu vadí,“ řekl ČTK Kostlán.

Taxík byl zcela zničen a navíc chytlo i auto, které parkovalo vedle. „Když jsme na místo přijeli, hořela dvě auta. Celková škoda je asi 300 000 korun. Na jednom autě to bylo přibližně 270 000, na druhém 30 000. Nemohu potvrdit, že šlo o taxík. Příčiny vzniku požáru vyšetřujeme,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová.

Podle Kostlána taxík stál na parkovišti. „Vozidlo kolegy, který v tu dobu neměl službu a byl doma, stálo na parkovišti. Bohužel to odneslo i vozidlo, které parkovalo vedle a patřilo cizí osobě,“ řekl Kostlán.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Podle něho má firma asi 190 vozů a zajišťuje služby v sedmi městech po celé republice. „V Hradci je to už náš třetí poškozený vůz a celkově sedmý. Budu rád, když to policie prošetří a bude zjištěn pachatel, protože ataků na naší firmu je už velké množství. Nikoho si v tuto chvíli nedovolím obvinit,“ dodal.

Policie prověřuje, jestli incident nesouvisí s dalšími podobnými útoky na taxislužby v hradeckém kraji. „Mohu potvrdit, že šlo o taxík. Případ vyšetřujeme pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci,“ řekl ČTK mluvčí policie Ondřej Moravčík.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1