Vánoce na sněhu? Prosinec má být nejstudenější za posledních 7 let | info.cz

Články odjinud

Vánoce na sněhu? Prosinec má být nejstudenější za posledních 7 let

Se začátkem prosince udeřila zima v Evropě včetně České republiky v plné síle. Předpověď počasí mnohé jistě nepotěší. Prosinec má být letos totiž nejstudenější za posledních sedm let a zejména v první polovině měsíce bude ochlazení nejvýraznější. Ještě před týdnem se přitom zdálo, že bude začátek prosince v Evropě teplejší. 

Prosinec má být dle meteorologů letos nejstudenější od roku 2010. První polovina měsíce by měla být neobvykle chladná, pak by však mělo přijít oteplení, které by se mělo přiblížit normálním prosincovým teplotám. Sdělilo to osm meteorologů pro Bloomberg TV. Dočkat bychom se měli i sněhu. „Sníh se objeví ve východní Evropě, jakmile se ochladí. Pak se bude se šířit zpátky do střední části,“ řekl Joe D’Aleo, hlavní meteorolog společnosti WeatherBell Analytics LLC.

Chladný začátek prosince je již tady. V Německu předpokládají, že teploty v sobotu klesnou pod nulu a bude mrznout, zatímco průměrně za posledních deset let bylo v tuto dobu kolem 3,4 stupně Celsia. Teploty v České republice budou v příštích dnech rovněž pod nulou. Klesnout by dokonce mohly až k hodnotám -10 °C.

Podle společnosti MDA Information Systems Inc. bude nejstudenější vlna v první polovině prosince v Norsku a v jihozápadní Evropě. Pak se vrátí teplejší počasí. Celkově by letošní rok měl být jedním z rekordně nejteplejších, řekla seniorní meteoroložka z MDA Rebecca Fuller. Začátkem prosince se má také zvedat vítr, a to zejména v USA, zemích Beneluxu a v Německu.

Počasí v prosinci v Česku

Od severu k nám proudí studený vzduch a první prosincové dny budou opravdu chladné. Noční teploty klesnou v pátek i o víkendu pod bod mrazu a místy dokonce mohou klesnout až k -10 °C. Příští týden by pak mělo ve vyšších polohách sněžit. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) také upozorňuje na náledí, které by se mohlo objevit v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji o tomto víkendu.

V pátek a o víkendu můžeme očekávat nejvyšší denní teploty mezi 2–3 °C. V noci pak bude mrznout. V příštím týdnu by se mělo už lehce oteplit. Jak ve svém výhledu počasí uvádí ČHMÚ, až do Vánoc by se noční teploty měly pohybovat převážně pod nulou a období by mělo být lehce teplotně podprůměrné. Srážky budou během tohoto období převážně sněhové.

ČHMÚ také doporučuje řidičům zvýšit opatrnost na komunikacích a nepodceňovat zimní výbavu, převážně zimní pneumatiky. Při cestách na hory by měli mít sněhové řetězy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud