Články odjinud

Věčná platová nerovnost: Ženy dosáhnou na stejné peníze jako muži za 217 let, v Česku je rozdíl přímo ostudný

Věčná platová nerovnost: Ženy dosáhnou na stejné peníze jako muži za 217 let, v Česku je rozdíl přímo ostudný

Ženy po celém světě možná budou muset počkat déle než dvě století, aby konečně dosáhly platové rovnosti s muži. Alespoň tak to vidí nový výzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Čerstvá data připomínají starší zjištění, podle kterého je Česko v platové nerovnosti prakticky nejhorší v EU.

Světové ekonomické fórum uvedlo, že rozdíly v platových a pracovních podmínkách mužů a žen skončí až za 217 let. Až za tuto dobu by se tedy ženy mohly dočkat stejného platového ohodnocení jako muži. To je výrazně delší doba, než kterou výzkumníci vypočítali před rokem – tehdy jim vycházelo 170 let.

Je to vůbec poprvé od doby, kdy WEF začalo v roce 2006 zveřejňovat zprávy o genderových rozdílech, co se předpokládaný „pomalý, ale stálý pokrok“ směrem k rovnocennosti mezi muži a ženami zastavil. Výzkum hodnotil rozdíl mezi ženami a muži ve 144 zemích, a to v rámci ekonomických, zdravotních, vzdělávacích a politických oblastí.

Saadia Zahidiová, ředitelka vzdělání a genderu WEF, dle portálu The Guardian uvedla: „V roce 2017 bychom neměli vidět rozdíly mezi pohlavími. Rovnost pohlaví je jak morální, tak ekonomickou nezbytností. Některé země to chápou a nyní přijaly různá opatření k řešení genderových rozdílů.“

Na 3. listopadu letos připadá evropský den rovného odměňování. ČR má v EU druhý největší celkový rozdíl v průměrném výdělku žen a mužů, a to 22 procent. Ženy s vysokoškolským vzděláním vydělávají v Česku v průměru zhruba o 15 000 korun měsíčně méně než muži s vysokou školou. Dostávají tak za svou práci o 29 procent peněz méně než jejich kolegové s titulem. Propast v odměňování mužů a žen se v ČR zvyšuje právě s rostoucím vzděláním a vyšší pozicí. Ukázala to studie, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce. Podle socioložky Marie Čermákové odměňování žen a mužů staví Česko do „pozice zaostalé země s tendencí rozdíly neřešit a prohlubovat je“.

Češky jsou na tom s platem nižším v průměru o 22 procent kromě Estonek nejhůře. Naopak nejmenším rozdílem v ohodnocení práce mužů a žen se může pochlubit Itálie, kde ženy pobírají jen o 5,5 procenta menší mzdu než muži. Vyplývá to z říjnové studie evropského statistického úřadu Eurostat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud