Články odjinud

Vedení nemocnic i ředitel Czechinvestu. Jak padaly vyhazovy z pera Babišových ministrů

Vedení nemocnic i ředitel Czechinvestu. Jak padaly vyhazovy z pera Babišových ministrů

Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar včera odvolala generálního ředitele České poěty Martina Elkána. Podle premiéra Andreje Babiše proto, že instituce byla v rozkladu, postupovala netransparentně a neměla žádnou strategii. Není to poprvé, kdy se ministr Babišovy vlády v demisi rozhodl k takto radikálnímu kroku v instituci, která pod jeho rezort spadá. Tady je přehled těch předchozích.

SÚKL 18. prosince 2017

Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že rezignoval ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta. O odvolání požádal z osobních důvodů. SÚKL zodpovídá za kritizovaný systém elektronických receptů e-recept, Vojtěch se dříve vyjádřil, že systém je nepřipravený a nebude proto lékaře za jeho nevyužívání pokutovat. Blahuta naopak tvrdil, že systém připraven je.

CzechInvest 9. ledna 2018

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner odvolal z funkce generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru. Vedením agentury pověřil ředitele Divize vnitřních služeb CzechInvestu Jana Urbana. Svými rozhodnutími v posledních dnech, o kterých jsem navíc nebyl vůbec informován, destabilizoval chod agentury," uvedl Hüner. Podle informací serveru iDnes.cz nebyl Hüner spokojen s tím, že Kučera odvolal ředitele jedné divize, který v agentuře pracoval 12 let a za kterého se následně postavili zaměstnanci agentury.

Nemocnice Na Bulovce 26. ledna 2018 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odvolal ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Důvodem podle něj byla závažná zjištění, která se týkala její osoby a řízení nemocnice a ztráta důvěry. Vojtěch později naznačil, že za odvoláním Vrbovské je podezření na přílišný vliv lobbistických skupin.

Fakultní nemocnice v Ostravě 9. února 2018 

Ministr Vojtěch odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka. Důvodem bylo podle něj manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů, protože Němeček, exministr zdravotnictví za ČSSD, působil i ve vedení nemocnice v Bohumíně. Němeček důvody označil za smyšlené a tvrdil, že vláda bez důvěry si vyřizuje své účty.

Státní zdravotní ústva 20. února 2018 

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že rezignovala ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jitka Sosnovcová. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své pondělní zprávě uvedl, že kontrola v ústavu odhalila porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun či chyby v zadávání veřejných zakázek. Problémem byly také nízké ceny pronájmů bytů pro zaměstnance. Server iDnes napsal, že byt za 960 korun měsíčně si pronajímala i ředitelka Sosnovcová.

Česká pošta 22. února 2018 

Ministr vnitra Lubomír Metnar odvolal ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Poště podle ministra chybí smysluplná vize fungování podniku. Premiér Babiš dnes řekl, že Česká pošta je v rozkladu, je netransparentní a nemá žádnou strategii.

 

Články odjinud