Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vedro kosí úředníky. Kvůli čtyřicítkám v kancelářích šli domů už po obědě

Vedro kosí úředníky. Kvůli čtyřicítkám v kancelářích šli domů už po obědě

Některé úřady a instituce zkrátily kvůli vedru svým zaměstnancům pracovní dobu. Z práce mohli dřív odejít pracovníci některých ministerstev, správy sociálního zabezpečení, památkového ústavu či vězeňské služby. Teploty v řadě kanceláří dosahovaly až 38 stupňů. ČTK to řekli zástupci jednotlivých institucí.

„Je na ředitelích a vedoucích, aby zvážili uvolnění zaměstnanců z některých pracovních míst. Musí ale zajistit klientský servis. Klientů se tedy dřívější odchod pracovníků nijak nedotkne,“ řekla k situaci v pobočkách České správy sociálního zabezpečení její mluvčí Jana Buraňová.

Ve 14:00 mohli dnes opustit budovu ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí jeho zaměstnanci. „V horních patrech budovy, kde není klimatizace, dosahuje teplota až 38 stupňů Celsia, proto mohli jít domů zaměstnanci, kteří neměli žádné akutní povinnosti,“ řekla mluvčí Štěpánka Čechová.

V nedalekém sídle ministerstva práce se pracovní doba kvůli tropickým teplotám podle mluvčího resortu Petra Habáně plošně nezkrátila. Záleželo na jednotlivých vedoucích. Stejně postupovalo i ministerstvo financí. Jeho mluvčí Michal Žurovec řekl, že o případném dřívějším odchodu pracovníků rozhodují jejich nadřízení.

Také v budově ministerstva spravedlnosti ve Vyšehradské ulici zaměstnanci zůstali. „Ke zkrácení pracovní doby jsme přistoupili například loni, ale dnešek není ten případ,“ sdělila mluvčí Tereza Schejbalová.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes pustilo domů dříve ty zaměstnance, kteří pracují v místnostech bez klimatizace. „Mohli odejít ve 14:30 - při zachování kontinuity, že alespoň jeden z daného oddělení zůstává,“ řekl ČTK mluvčí MPO František Kotrba.

Zaměstnanci ministerstva kultury končili dnes podle mluvčí Simony Cigánkové ve 13:00. Pracovníci Národního památkového ústavu (NPÚ) mohli jít domů po poledni, sdělil mluvčí NPÚ Jan Cieslar.

Dřív mohli z pracoviště odejít i zaměstnanci Vězeňské služby. „I u nás vedení zkrátilo pracovní dobu v případě splnění všech pracovních povinností,“ řekla mluvčí služby Petra Kučerová.

Ministerstvo zahraničí dnes umožnilo zaměstnancům mít takzvaný home office. „Od 13:30 mohli zaměstnanci pracovat z domu. Podmínkou bylo zachování funkčnosti útvarů,“ sdělila mluvčí ministerstva Irena Valentová. Kanceláře v Černínském paláci nejsou vybaveny klimatizací. „V těchto vedrech dosahují teploty v některých kancelářích kolem 35 nebo i 38 stupňů,“ doplnila mluvčí.

Na ministerstvu dopravy mohli zaměstnanci odejít po 13:00, pokud měli splněny pracovní povinnosti a jejich přímý nadřízený to povolil, řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. V řadě kanceláří je ale klimatizace, takže zdaleka ne všichni pracovníci této možnosti využili.

Zaměstnavatelé mohou ve vedru pracovní dobu zkrátit, nebo ji jinak rozvrhnout. Její část se může třeba přesunout do pozdějších hodin. Možné je zařazovat také víc přestávek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744