Velká armádní kauza zavání ostudou žalobců: zatajené posudky a překroucené odposlechy | info.cz

Články odjinud

Velká armádní kauza zavání ostudou žalobců: zatajené posudky a překroucené odposlechy

Měla to být velká armádní kauza, ve které šlo o možnou několikamilionovou škodu a vysoké tresty vězení, aktuálně to ale vypadá na ostudu vyšetřovatelů. Prosincový verdikt v případu kolem generála Vladimíra Halenky je totiž tvrdou kritikou práce žalobců z Vrchního státního zastupitelství v Praze a policejních vyšetřovatelů. Má mimo jiné jít o zatajené posudky nebo absurdně zkreslené odposlechy. Upozornil na to server iDNES.cz.

Pro státní zástupce to není nijak příjemné čtení. Při práci na citlivé kauze podle soudu naprosto selhali a jejich renomé trpí. Případ se týká let 2009 až 2013, kdy podle policie ve vedení armády, na ministerstvu obrany a u firem známého zbrojaře Jaroslava Strnada fungovala dohoda, na jejímž základě se vyřazovaly a následně pod cenou prodávaly části armádní techniky.

Vyšetřovatelé popsali systém, kdy si Strnadovy firmy vybraly konkrétní díly a jejich poptávka se přes státní podnik VOP CZ dostala k vedení armádní logistiky, tedy ke generálovi Vladimíru Halenkovi. Ten díly údajně označil za nepotřebné a úředníci je následně přes VOP CZ výhodně přeprodali Strnadovu zbrojařskému impériu.

Teď se tato konstrukce zhroutila. Soudkyně Blanka Bedřichová ji v prosincovém nepravomocném rozsudku rozmetala, obžalované včetně generála Halenky osvobodila a upozornila na chyby žalobců a vyšetřovatelů.

Jak informuje iDNES.cz, obžaloba podle soudkyně zatajila dva klíčové znalecké posudky a i samo podezření stojí podle ní na vodě. „Orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoliv škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit,“ uvedla soudkyně.

Další pozoruhodný rozměr vyšetřování popsala obhájkyně jednoho z obžalovaných Dana Libochowitzová. Ta pro MF DNES popsala zkreslené odposlechy. „Uvedu větu, která zazněla: on mi ten seznam nedal, to vím jistě, on mi ten seznam nedal. A v přepisu odposlechu se objevilo: on mi ten seznam dal, to vím jistě, on mi ten seznam dal,“ říká advokátka, která takto dramaticky překroucené vyznění označuje za „zvláštní“.

Státní zastupitelství kritiku odmítá a hodlá se proti rozhodnutí soudkyně bránit. Státní zástupce Pavel Prygl pro MF DNES uvedl, že se v odvolání vyjádří nejen k důkazům, ale i k samotnému postupu soudkyně. „S tímto hodnocením zásadně nesouhlasím,“ říká.

Případ se spustil na začátku března 2015, kdy byli muži obviněni. V hledáčku policie byli nejméně dva roky předtím. Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek . Při obchodech, kvůli kterým stála čtveřice mužů před soudem, převedla obrana na VOP obrněný transportér, bojová vozidla, přes 200 motorů do bojových aut nebo přes dvě desítky tankových motorů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud