Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velvyslanec Kmoníček bude i z Washingtonu dále radit prezidentovi. Na Hradě ho vystřídá Jindrák

Velvyslanec Kmoníček bude i z Washingtonu dále radit prezidentovi. Na Hradě ho vystřídá Jindrák

Ředitel Odboru zahraničních věcí prezidenta republiky Hynek Kmoníček počítá dny do odletu do Washingtonu, kde se stane českým velvyslancem. V procesu zvaném agrément, což je vyslovení souhlasu státem, kde bude ambasador působit, mu podle zasvěcených zdrojů z diplomacie chybí jen finální podpis. Nejzazším termínem jeho nástupu do funkce má být konec března, čili rovný měsíc před plánovanou cestou prezidenta Miloše Zemana do USA za Donaldem Trumpem. S tou se počítalo od 21. dubna, odlet se ale zřejmě o týden opozdí.

Kmoníček, který působil v minulosti jako náměstek ministra zahraničí, byl velvyslancem při OSN, v Indii a Austrálii, je známý jako odborník na islám, Blízký východ a na bezpečnostní problematiku obecně. V těchto otázkách bude dále radit české hlavě státu. Jeho témata budou doplňovat spíše „evropskou agendu“ Rudolfa Jindráka, který Kmoníčka vystřídá v čele zahraničního odboru. Jindrák je dlouholetým českým ambasadorem v Německu a na Hrad přijde z Úřadu vlády, kde radil po odchodu z ministerstva zahraničních věcí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Kmoníček, který má podle slov svého okolí sbaleno, se aktuálně nechtěl ke svému americkému angažmá vyjádřit s poukazem, že vše bude jasné po posledním podpisu v agrément. V prosinci, kdy se ho na to ptal deník E15, odpověděl následovně: „Dá se předpokládat, že nový český velvyslanec přijde do Spojených států po nástupu administrativy, která začíná 20. ledna inaugurací. Čili v řádu několika měsíců.“ Tato linie zůstává zachována, nicméně na závěr kauzy čeká i Jindrák, který má přijít v okamžiku, kdy se židle po Kmoníčkovi uprázdní.

Nový šéf českého zastupitelského úřadu ve Washingtonu se ujme úřadu více než rok poté, co se do tisku dostala neoficiální zpráva, že byl na tento post schválen. Loni v září v New Yorku prezident Miloš Zeman uvedl, že podepsal příslušné pověřovací listiny. České ministerstvo zahraničí odmítalo až dosud věc komentovat s tím, že se jména velvyslanců zveřejňují teprve po udělení agrément.

Kmoníček vystřídá v úřadu někdejšího ministra zemědělství a místopředsedu ODS Petra Gandaloviče, který se přemístil zkraje roku na misi OECD v Paříži. Ambasádu vede od 16. ledna chargé d' affaires Zdeněk Beránek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744