Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Věří si na dalších pět let. Zeman potvrdil, že opět půjde do boje o Hrad. „Jistou výhru nemá,“ říká expert

Miloš Zeman se rozhodl obhajovat mandát prezidenta České republiky, jak se všeobecně očekávalo. Oznámil to svým příznivcům na akci, kterou pro ně večer uspořádal na Pražském hradě k příležitosti čtvrtého výročí své inaugurace. Zeman, který bude nesporně patřit mezi největší favority voleb, se bude o post prezidenta ucházet už potřetí.

Poprvé Miloš Zeman kandidoval v roce 2003. V tehdejší nepřímé volbě ale prohrál a Pražský hrad opouštěl potupně zadním vchodem. O deset let později byla situace zcela jiná a Zeman uspěl, dílem i proto, že se jednalo o první přímou volbu prezidenta.

I začátkem příštího roku si hlavu státu zvolí lidé v přímé volbě a většina pozorovatelů se shoduje, že právě tato okolnost činí ze Zemana jednoho z hlavních favoritů. Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median to nicméně neznamená, že má obhajobu mandátu jistou.

„Zeman bude jistě favoritem prvního kola. Pro druhé to ale nutně neplatí,“ tvrdí Prokop. „V našem zářijovém výzkumu Zemana ve fiktivním duelu pro druhé kolo mírně porážel Michal Horáček. Stejně jako Jan Švejnar. Další kandidáti se Zemanem těsně prohrávali,“ říká Prokop a jmenuje Martina Stropnického a Jiřího Pospíšila. Zároveň připouští, že se mohla situace od té doby změnit.

„Každopádně náš zářijový výzkum ukázal, že šance proti Zemanovi má určitě muž ve středním starším věku, s jistou politickou zkušeností či zkušeností z veřejného života, ale ne spjatý se stranickou politikou, avšak lépe s podporou nějakých politických stran. Měl by to být člověk, který osloví část vlažných podporovatelů Zemana a bude přijatelný pro drtivou většinu prezidentových kritiků. To může být i Jiří Drahoš,“ říká Prokop v rozhovoru pro INFO.CZ.

Petru Robejškovi a Tomio Okamurovi moc velké šance nedává. Oba podle něj oslovují podobný typ voličů jako Miloš Zeman, a zároveň mají výrazně menší bázi podporovatelů. Za podstatný faktor, který může prezidentskou volbu výrazně ovlivnit, Prokop považuje volby sněmovní, které se uskuteční jen tři měsíce před prezidentskými.

„Zeman se nebude moct vymezovat tolik proti vládě – což je jedním z velkých zdrojů jeho podpory,“ připomíná Prokop. Zároveň bude podle něj zásadní, zda postaví svého kandidáta Babišovo hnutí ANO. „Zemanovy šance dále samozřejmě závisí na kombinaci toho, zda hnutí ANO postaví vlastního kandidáta a zda výrazně uspěje ve volbách sněmovních. To vlastně vytváří čtyři možné kombinace, které se velmi liší důsledky,“ vysvětluje Prokop v rozhovoru pro INFO.CZ.

Připomíná také, že může zafungovat vyvažovací efekt. „Pokud by se dostal do druhého kola, může se stát, že ho lidi nebudou chtít podpořit, neboť by upevnili moc hnutí ANO na více pozicích. To platí, pokud ANO nějak jasně vyhraje volby. Takže tyhle kalkulace dost závisí na volbách a jsou předčasné. Každopádně voliči hnutí ANO zase nefandí Zemanovi tak, jak by napovídal vztah Zemana s Babišem. Mezi nimi by Zeman s dobrým kandidátem prohrál.“

Zemanovi by podle Prokopa nakonec zcela jistě nepomohlo, pokud by sociální demokraté postavili vlastního kandidáta. Avšak podle informací INFO.CZ se chystají učinit přesný opak, tedy podpořit již před prvním kolem Zemana. „Základnu voličů Miloše Zemana pořád tvoří voliči ČSSD a KSČM,“ připomíná Prokop.

Dvoukolová prezidentská volba se uskuteční příští rok v lednu a v únoru. V té první v roce 2013 porazil Miloš Zeman ve druhém kole tehdejšího předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Zemana volilo v prvním kole 24,21 procent voličů, v tom druhém získal pohodlnou většinu 54,80 procent hlasů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744