Více peněz pro pěstouny i chudým na pohřeb. Sněmovna řeší, komu se přidá | info.cz

Články odjinud

Více peněz pro pěstouny i chudým na pohřeb. Sněmovna řeší, komu se přidá

Zvýšit odměny pěstounům i obnovení pohřebného pro chudší rodiny navrhli poslanci v rámci vládní novely, která by měla umožnit čerpat rychleji peníze na rodičovskou dovolenou. Sněmovna dnes tuto novelu o státní sociální podpoře poslala do závěrečného kola schvalování, k němuž se sejde zřejmě za dva týdny.

Zvýšení odměn pěstounům chce poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková. Podle ní by se měly zvýšit z osmi tisíc na 12 tisíc korun měsíčně v případě péče o jedno dítě, z 12 tisíc na 18 tisíc korun za péči o dvě děti a z 20 tisíc na 30 tisíc korun při péči o alespoň tři děti. Na 20 tisíc korun chce poslankyně stanovit měsíční odměnu pěstounů v evidenci. Současně navrhla ze 48 tisíc korun na polovinu snížit roční státní příspěvek na výkon pěstounské péče.

 

Poslankyně ČSSD Zuzana Kailová navrhla základní odměnu pěstouna za péči o jedno dítě stanovit ve výši minimální mzdy a s počtem dětí ji zvyšovat. Tento systém by podle Kailové umožnil automatickou valorizaci odměn. Poslankyně chce také zvýšit řádově o stokoruny příspěvky na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči, a to na 4950 až 7260 korun podle věku dítěte.

Dražší pohřby

Lidovecká poslankyně Pavla Golasovská by chtěla obnovit pohřebné 5 tisíc korun pro rodiny s příjmy do 2,4 násobku životního minima. Argumentovala tím, že ceny pohřbů se zvyšují a průměrně dosahují 30 tisíc korun v případě pohřbu do země.

Půlroční mateřská

Vládní novela měla původně za cíl dát rodičům možnost vyčerpat rychleji příspěvek 220 tisíc korun, který dostanou od státu na rodičovskou dovolenou. Týkat se to má zejména rodičů s vyššími příjmy a umožnit jim dřívější návrat do práce. Zdeněk Soukup (ANO) však doporučil zrušit tuto možnost vyčerpat příspěvek během půl roku, argumentoval potřebami dítěte být v batolecím věku s rodiči.

Na rodičovské příspěvky dostává nyní rodič celkem 220 tisíc korun. Při čtyřletém rodičovském volnu je to 3 800 korun měsíčně, při tříletém 7 600 korun. Maximální měsíční částka nyní dosahuje 11 500 korun, vybrání celé sumy tedy trvá 19 měsíců a i s mateřskou rodič doma s dítětem zůstává zhruba dva roky. Loni pobíralo rodičovskou 200 788 osob. Částku 11 500 korun si zvolilo 30 547 lidí, tedy 15 procent rodičů. Na maximální dávku dosáhnou lidé s výdělkem nad zhruba 16 430 korun. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud