Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Více peněz pro pěstouny i chudým na pohřeb. Sněmovna řeší, komu se přidá

Více peněz pro pěstouny i chudým na pohřeb. Sněmovna řeší, komu se přidá

Zvýšit odměny pěstounům i obnovení pohřebného pro chudší rodiny navrhli poslanci v rámci vládní novely, která by měla umožnit čerpat rychleji peníze na rodičovskou dovolenou. Sněmovna dnes tuto novelu o státní sociální podpoře poslala do závěrečného kola schvalování, k němuž se sejde zřejmě za dva týdny.

Zvýšení odměn pěstounům chce poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková. Podle ní by se měly zvýšit z osmi tisíc na 12 tisíc korun měsíčně v případě péče o jedno dítě, z 12 tisíc na 18 tisíc korun za péči o dvě děti a z 20 tisíc na 30 tisíc korun při péči o alespoň tři děti. Na 20 tisíc korun chce poslankyně stanovit měsíční odměnu pěstounů v evidenci. Současně navrhla ze 48 tisíc korun na polovinu snížit roční státní příspěvek na výkon pěstounské péče.

 

Poslankyně ČSSD Zuzana Kailová navrhla základní odměnu pěstouna za péči o jedno dítě stanovit ve výši minimální mzdy a s počtem dětí ji zvyšovat. Tento systém by podle Kailové umožnil automatickou valorizaci odměn. Poslankyně chce také zvýšit řádově o stokoruny příspěvky na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči, a to na 4950 až 7260 korun podle věku dítěte.

Dražší pohřby

Lidovecká poslankyně Pavla Golasovská by chtěla obnovit pohřebné 5 tisíc korun pro rodiny s příjmy do 2,4 násobku životního minima. Argumentovala tím, že ceny pohřbů se zvyšují a průměrně dosahují 30 tisíc korun v případě pohřbu do země.

Půlroční mateřská

Vládní novela měla původně za cíl dát rodičům možnost vyčerpat rychleji příspěvek 220 tisíc korun, který dostanou od státu na rodičovskou dovolenou. Týkat se to má zejména rodičů s vyššími příjmy a umožnit jim dřívější návrat do práce. Zdeněk Soukup (ANO) však doporučil zrušit tuto možnost vyčerpat příspěvek během půl roku, argumentoval potřebami dítěte být v batolecím věku s rodiči.

Na rodičovské příspěvky dostává nyní rodič celkem 220 tisíc korun. Při čtyřletém rodičovském volnu je to 3 800 korun měsíčně, při tříletém 7 600 korun. Maximální měsíční částka nyní dosahuje 11 500 korun, vybrání celé sumy tedy trvá 19 měsíců a i s mateřskou rodič doma s dítětem zůstává zhruba dva roky. Loni pobíralo rodičovskou 200 788 osob. Částku 11 500 korun si zvolilo 30 547 lidí, tedy 15 procent rodičů. Na maximální dávku dosáhnou lidé s výdělkem nad zhruba 16 430 korun. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744