Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vichřice má už čtvrtou oběť. Zemřel houbař, na kterého v lese spadl strom

Vichřice má už čtvrtou oběť. Zemřel houbař, na kterého v lese spadl strom

Vichřice má v Česku už čtvrtou oběť. V neděli na Benešovsku zemřel osmdesátiletý houbař, na něhož spadl v lese strom. Po nedělní vichřici zůstávalo bez proudu k dnešním 07:00 ještě přes 11 000 odběratelů firmy ČEZ. Vichřice v neděli přerušila dodávky elektřiny ke zhruba půl milionu odběratelů. Kalamitní stav zůstává pro energetiky v šesti krajích z původních osmi. Dnes ráno byl také ještě kvůli následkům vichřiceomezen provoz na třech železničních tratích.


„Během večera a noci se nám podařilo odstranit další poruchy na vedeních. V současné době Dispečink ČEZ Distribuce eviduje 100 poruch na vedení vysokého napětí a další na nízkém. Bez elektřiny je přes 11.000 odběrných míst a bez napětí máme 450 distribučních trafostanic,“ popsala dnes aktuální situaci mluvčí ČEZ.

Škody odhaduje ČEZ předběžně na desítky milionů korun. Na odstranění následků vichřice stále pracuje asi tisícovka zaměstnanců společnosti i subdodavatelských firem. „I když se nám daří domácnosti připojovat, práce jdou nyní pomalu. Následkem deště i sněžení je terén velmi podmáčený a máme problém se s těžkou technikou k poruše dostat. Nejsložitější situace je stále na Děčínsku, Českolipsku a Havlíčkobrodsku,“ doplnila Holingerová.

V pondělí ve 21:00 energetici odvolali kalamitní stav v Plzeňském a Královéhradeckém kraji. Nadále kalamitní stav platí pro Karlovarský, Liberecký, Pardubický, Středočeský a Ústecký kraj a Vysočinu. Podle ČEZ budou zřejmě kalamitní stavy v těchto regionech postupně odvolávány během dneška.

Na železnici následky vichřice stále omezovaly dnes po 07:00 provoz na třech tratích. Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí byly vlaky kvůli padlým stromům na několika úsecích nahrazeny autobusy. Podobná je situace na trati mezi Českými Budějovicemi a rakouským Gmündem. Na trati mezi Kolínem a Havlíčkovým Brodem již sice vlaky mohou jezdit, ale v úseku Golčův Jeníkov - Světlá nad Sázavou jen po jedné koleji.