Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

VIDEO: Podpis jako důkaz podvodu. O co jde v Babišově kauze dotací pro Čapí hnízdo?

720p480p360p240p

Ministr financí Andrej Babiš popřel, že věděl o falešných údajích v žádosti o dotaci pro farmu Čapí hnízdo. O možném podvodu v pondělí informovala šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková. Podle ní Babiš o nepravostech věděl, o čemž svědčí dokumenty z roku 2008, které má Slonková k dispozici a které zveřejnila. 

Slonková tvrdí, že žádost o dotaci pro Čapí hnízdo obsahovala nepravdivé údaje. Od počátku tedy prý šlo o podvod a peníze na stavbu luxusního komplexu proto vůbec neměly jít.

Novinářka se odvolává na dosud nepopsané dokumenty, které má k dispozici i policie. Z nich údajně vyplývá, že projekt ještě před jeho schválením zpochybnili dva experti najatí středočeským dotačním úřadem, kteří došli k závěru, že projekt Čapího hnízda nebyl ekonomicky životaschopný. Později přitom získal padesátimilionovou dotaci. 

Další dokumenty údajně dokazují, že žádost o dotaci pro Babišovu farmu obsahovala nepravdivé údaje. Šlo zejména o dobu splácení bankovního úvěru, který měl pokrýt financování projektu. Bez upravení údajů by dle Slonkové ekonomická udržitelnost farmy nevycházela už na první pohled. Už samotné uvedení nepravdivých údajů je přitom důvodem k zamítnutí žádost o dotaci.

Že o údajném nekalém jednání věděl šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš popírá. „Já jsem je nepodával,“ řekl v pondělí redaktorce slovenské veřejnoprávní televize. Dokumenty z roku 2008, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, ale svědčí o opaku.

Andrej Babiš byl dle Slonkové do projektu detailně zasvěcený. Osobně prý například v červenci 2008 podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby. Babiš ji podepsal coby předseda představenstva společnosti Agrofert Holding. Jedině díky tomuto ručení Farma Čapí hnízdo získala od banky HSBC úvěr ve výši 350 milionů korun.

Slonková uvádí, že v ručitelské dohodě s Babišovým podpisem je uvedeno, že jde o ručení na střednědobý úvěr, který musí být splacen do čtyř let. Jenže v žádosti o dotaci stojí, že úvěr je rozložený na deset let, z čehož Slonková vyvozuje, že Babiš a jeho spolupracovníci schválně klamali, aby zakryli ekonomickou neudržitelnost projektu. Případem se zabývá policie, vyšetřování by mělo skončit do konce března.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744