Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Víkend přál zimním radovánkám. V týdnu se vrátí velké mrazy, podívejte se na aktuální předpověď

Víkend přál zimním radovánkám. V týdnu se vrátí velké mrazy, podívejte se na aktuální předpověď

Dostatek sněhu a příjemné počasí vyhnalo na sjezdovky a rybníky tento víkend mnoho lidí. Na konci týdne vystoupaly teploty k nule, už v pondělí se má ale podle meteorologů citelně ochladit. Rtuť teploměru ukáže v následujícím týdnu až minus 18 stupňů.

Dopravu v České republice komplikuje i v neděli sníh. Řidiči musejí být opatrní, silnice mohou klouzat a někde na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. Zejména na severu Čech zůstávají některé úseky zavřené. Až do večera platí pro vyšší polohy a Vysočinu výstraha meteorologů před sněhovými jazyky.

Z nadcházejících čtyř týdnů bude nejchladnější hned ten příští, kdy se přes den teploty nedostanou nad nulu. Minimální noční teploty pak budou klesat na minus 5 až minus 10 stupňů Celsia, ve druhé polovině týdne na minus 10 až minus 15 stupňů, ojediněle bude až kolem minus 18 stupňů. V závěru týdne se pak mrazy zmírní.

Lyžařské areály na východě Čech nabídly o víkendu ideální sněhové podmínky, v horách v posledních dnech připadlo několik desítek centimetrů sněhu. Na sjezdových tratích leží až 170centimetrová pokrývka a do hor například v Královéhradeckém a Pardubickém kraji dorazily desítky tisíc lyžařů.

„Připadává nám tady nějakých 20 až 30 centimetrů sněhu každou noc, a těm podmínkách odpovídá i návštěvnost, kdy v sobotu dorazilo přes sedm tisíc lyžařů a dnes to bylo obdobné. Letos je tady asi nejvíce sněhu za poslední tři nebo čtyři roky," tvrdí marketingový ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Lidé se dnes vydali také bruslit. Na přírodních ledových plochách ale led slábne, varovali policisté a hasiči. Lidé by se prý měli držet hlavně blízko břehu.

V Lipně nad Vltavou zase milovníci zimních sportů mohli vyzkoušet novou skicrossovou trať. Přibližně 800 metrů dlouhou sjezdovku připravil tým olympijské vítězky Evy Samkové. V sobotu i dnes se na trati vystřídaly stovky lidí. Mohli ji sjet na snowboardu nebo na lyžích.

S mrazivým počasím se potýká celá Evropa. Ve Francii zůstává v důsledku sněhové bouře Egon bez proudu asi 33 tisíc domácností. Ve čtvrtek večer, kdy bouře vrcholila, bylo od dodávek elektřiny odříznuto až 330 tisíc domácností. Z Německa jsou v důsledku bouře Egon hlášena zpoždění u více než stovky odletů a příletů na mnichovském letišti. Srbsko požádalo Budapešť o vyslání ledoborců, které by pomohly uvolnit tok Dunaje.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1