VIP limuzína i pancéřovaný vůz. Policie za padesát milionů nakoupí nové vozy ochrance prezidenta | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

VIP limuzína i pancéřovaný vůz. Policie za padesát milionů nakoupí nové vozy ochrance prezidenta

VIP limuzína i pancéřovaný vůz. Policie za padesát milionů nakoupí nové vozy ochrance prezidenta

Policie nakoupí pro útvar ochrany prezidenta nová vozidla včetně pancéřovaného automobilu nebo VIP limuzíny. Za 11 vozů zaplatí asi 50,2 milionu korun včetně DPH. Vyplývá to ze zakázky, která byla znovu vypsána v pondělí. Předchozí soutěž musela být zrušena, protože žádný ze zájemců o zakázku nesplnil požadovaná kritéria. Nákup se nedotkne automobilů, ve kterých jezdí prezident Miloš Zeman. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka mu od roku 2013 vozidla půjčuje mladoboleslavská Škoda Auto.

Zakázka je podle Evy Kropáčové z tiskového oddělení policejního prezidia určena pro útvar ochrany prezidenta. Útvar tak vozidla může používat například při doprovázení vozu, ve kterém jede prezident, či při přepravě VIP hostů.

Policie chce nakoupit osm limuzín, dvě vozidla SUV a jeden speciální pancéřovaný vůz. Za něj předpokládá, že zaplatí asi 14,7 milionu korun. Podle zadávací dokumentace musí tento automobil splňovat úroveň ochrany podle třídy balistické odolnosti VR7, což je nejvyšší úroveň, která má zajistit ochranu i před teroristickým útokem. Vůz by tak měl odolat střelám z vojenských zbraní, které se pohybují dvakrát rychleji než výstřel z revolveru. Ochránit by měl i před střepinami granátu. Mezi požadavky je i „systém nouzového opuštění vozidla“ nebo automatický přetlakový systém výměny vzduchu ve vozidle. Z nuly na 100 kilometrů v hodině má vůz zrychlit za 8,5 sekundy.

Policie už zakázku jednou vypsala, zájem o ni projevily dvě firmy. Obě byly ale vyřazeny, protože nesplnily požadovaná kritéria nabízených vozů.

Zeman od začátku svého působení ve funkci prezidenta využívá vozů Škoda Auto. Podle Ovčáčka je firma hlavě státu půjčuje a pravidelně obměňuje. K dispozici má prezident limuzínu Superb a SUV model Kodiaq, řekl ČTK Ovčáček.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.