Články odjinud

Vláda chystá omezení dávek. O bydlení přijde až 13 tisíc lidí, varují odborníci

Vláda chystá omezení dávek. O bydlení přijde až 13 tisíc lidí, varují odborníci

Vláda v demisi Andreje Babiše chce omezit byznys s chudobou v Česku. Připravuje proto změny ve vyplácení dávek na bydlení. Reforma by měla omezit jejich nadužívání. Experti ale varují, že nová legislativa ohrozí ztrátou bydlení až třináct tisíc lidí, kteří žijí na ubytovnách. Proti návrhu ministerstva práce a sociálních věcí se postavila i skupina poslanců, která svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi sněmovny.

Změnit by se měl konkrétně zákon o státní sociální podpoře, zákon o pomoci v hmotné nouzi a metodika Úřadu práce. Doplatek na bydlení pro lidi žijící na ubytovnách by se měl ze současných osmdesáti procent nákladů snížit na šedesát procent. Podle dat z roku 2016 bylo takových lidí přes dvanáct tisíc. Omezí se i výše doplatků vyplácených dalším tisícům lidí, kteří žijí v bytech.

Odborníci varují, že negativní dopady budou mít i změny u příspěvků na bydlení, které pobírá zhruba 215 tisíc domácností. Zkoumání, zda na něj žadatelé mají opravdu nárok dosáhnout, by mělo být přísnější. Podle kritiků novely to přinese velký tlak na Úřady práce, které budou muset nabírat nové úředníky.

„Jejich záměrem je ubytovny uzavřít a jejich ubytované hodit na města, která se o ně mají postarat. Ale i ta nejmotivovanější města s velkým bytovým fondem to nemohou zvládnout,“ komentuje vládní návrhy ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

Kolaps úřadů práce

Kabinet v demisi podle informací INFO.CZ tlačí na rychlý postup zákona. Jak uvedl deník Právo, proti návrhu se ale postavil šéf Legislativní rady vlády a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

„V médiích běží informace o parametrech, které ale byly po připomínkovém kolečku už upravovány. Jedná se o novely, abychom snížili nadužívání a zneužívání dávek. Nejedná se o hromadné zastavení vyplácení,“ tvrdí ministryně Jaroslava Němcová. Podle ní se změny dotknou zlomku lidí.

Na čtvrtek je také svolána mimořádná schůze sněmovny, kterou k tomuto tématu vyvolala skupina poslanců z řad lidovců, Pirátů, TOP 09 a STAN.

„Výsledkem bude reforma, která destabilizuje jediný pilíř podpory dostupného bydlení, a tím desítky až stovky tisíc domácností,“ varuje poslankyně Olga Richterová (Piráti). „Reforma k tomu navíc přináší celou řadu nových povinností pro Úřady práce. Buď bude potřeba armáda nových úředníků, nebo můžeme čekat kolaps,“ dodává.

Otázkou nyní zůstává, zda mimořádná schůze opravdu proběhne. Ostatní poslanci ji mohou zablokovat tím, že neschválí program.

Šéf hnutí ANO líčí boj s byznysem s chudobou jako jednu z priorit. Během nedávné návštěvy Ústeckého kraje opakovaně zaznívalo, že jde o největší problém regionu. „Je absurdní, pokud sem chodí lidi z východního Slovenska, aby ti šmejdi, kteří obchodují s chudobou, na tom vydělali. To je absurdní situace, to musíme změnit,“ tvrdil Babiš v ústeckých Předlicích.

V květnovém programovém prohlášení vlády pak stojí: „Vyhodnotíme změny v dávkových systémech, realizované v minulých letech. (…) Tam, kde to bude vhodné, předložíme úpravu, která podmíní poskytování dávky plněním určité povinnosti ze strany klienta, s cílem postupně závislost na dávkách snížit a odstranit. V této souvislosti zahájíme dialog s obcemi o funkčním rozdělení rolí v sociální oblasti, a po dohodě navrhneme takové změny, aby práce s klientem byla skutečně účinná“.