Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda chystá omezení dávek. O bydlení přijde až 13 tisíc lidí, varují odborníci

Vláda chystá omezení dávek. O bydlení přijde až 13 tisíc lidí, varují odborníci

Vláda v demisi Andreje Babiše chce omezit byznys s chudobou v Česku. Připravuje proto změny ve vyplácení dávek na bydlení. Reforma by měla omezit jejich nadužívání. Experti ale varují, že nová legislativa ohrozí ztrátou bydlení až třináct tisíc lidí, kteří žijí na ubytovnách. Proti návrhu ministerstva práce a sociálních věcí se postavila i skupina poslanců, která svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi sněmovny.

Změnit by se měl konkrétně zákon o státní sociální podpoře, zákon o pomoci v hmotné nouzi a metodika Úřadu práce. Doplatek na bydlení pro lidi žijící na ubytovnách by se měl ze současných osmdesáti procent nákladů snížit na šedesát procent. Podle dat z roku 2016 bylo takových lidí přes dvanáct tisíc. Omezí se i výše doplatků vyplácených dalším tisícům lidí, kteří žijí v bytech.

Odborníci varují, že negativní dopady budou mít i změny u příspěvků na bydlení, které pobírá zhruba 215 tisíc domácností. Zkoumání, zda na něj žadatelé mají opravdu nárok dosáhnout, by mělo být přísnější. Podle kritiků novely to přinese velký tlak na Úřady práce, které budou muset nabírat nové úředníky.

„Jejich záměrem je ubytovny uzavřít a jejich ubytované hodit na města, která se o ně mají postarat. Ale i ta nejmotivovanější města s velkým bytovým fondem to nemohou zvládnout,“ komentuje vládní návrhy ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

Kolaps úřadů práce

Kabinet v demisi podle informací INFO.CZ tlačí na rychlý postup zákona. Jak uvedl deník Právo, proti návrhu se ale postavil šéf Legislativní rady vlády a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

„V médiích běží informace o parametrech, které ale byly po připomínkovém kolečku už upravovány. Jedná se o novely, abychom snížili nadužívání a zneužívání dávek. Nejedná se o hromadné zastavení vyplácení,“ tvrdí ministryně Jaroslava Němcová. Podle ní se změny dotknou zlomku lidí.

Na čtvrtek je také svolána mimořádná schůze sněmovny, kterou k tomuto tématu vyvolala skupina poslanců z řad lidovců, Pirátů, TOP 09 a STAN.

„Výsledkem bude reforma, která destabilizuje jediný pilíř podpory dostupného bydlení, a tím desítky až stovky tisíc domácností,“ varuje poslankyně Olga Richterová (Piráti). „Reforma k tomu navíc přináší celou řadu nových povinností pro Úřady práce. Buď bude potřeba armáda nových úředníků, nebo můžeme čekat kolaps,“ dodává.

Otázkou nyní zůstává, zda mimořádná schůze opravdu proběhne. Ostatní poslanci ji mohou zablokovat tím, že neschválí program.

Šéf hnutí ANO líčí boj s byznysem s chudobou jako jednu z priorit. Během nedávné návštěvy Ústeckého kraje opakovaně zaznívalo, že jde o největší problém regionu. „Je absurdní, pokud sem chodí lidi z východního Slovenska, aby ti šmejdi, kteří obchodují s chudobou, na tom vydělali. To je absurdní situace, to musíme změnit,“ tvrdil Babiš v ústeckých Předlicích.

V květnovém programovém prohlášení vlády pak stojí: „Vyhodnotíme změny v dávkových systémech, realizované v minulých letech. (…) Tam, kde to bude vhodné, předložíme úpravu, která podmíní poskytování dávky plněním určité povinnosti ze strany klienta, s cílem postupně závislost na dávkách snížit a odstranit. V této souvislosti zahájíme dialog s obcemi o funkčním rozdělení rolí v sociální oblasti, a po dohodě navrhneme takové změny, aby práce s klientem byla skutečně účinná“.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1