Vláda lepí díry na pracovním trhu. Do Česka pustí více pracovníků z Ukrajiny, Mongolska či Filipín | info.cz

Články odjinud

Vláda lepí díry na pracovním trhu. Do Česka pustí více pracovníků z Ukrajiny, Mongolska či Filipín

Ministerstvo zahraničí zvýší kapacity, aby mohlo vyřídit ročně až 20.000 žádostí z Ukrajiny o práci v Česku, tedy zhruba dvojnásobek současného počtu. Víc zaměstnanců by mělo do ČR přicházet i z Mongolska a Filipín, kde začnou platit pravidla podobná jako pro Ukrajinu. Úřad sonduje i pracovní trh Srbska a Běloruska. Po dnešním jednání vlády to uvedl šéf české diplomacie Martin Stropnický (ANO). Rozšíření služeb konzulátů bude podle něj stát 50 milionů korun. Současně uvažuje o navýšení poplatku za žádost. Dnešní rozhodnutí kabinetu má za cíl mimo jiné zkrátit dobu zpracování žádostí.

Vyšší má být i kvóta pro hledání pracovníků na Ukrajině pro české zemědělství, naroste na 1500 lidí ročně z nynějšího počtu 572, uvedl po jednání ministr.

Takzvaný režim Ukrajina pro nabírání pracovníků z této země dosud počítal s roční kvótou 9600 žádostí. Pro Mongolsko platí limit tisíc žádostí stejně jako pro Filipíny.

Vyřízení žádosti z Ukrajiny o práci v Česku v současnosti podle Hospodářské komory ČR trvá v průměru sedm měsíců, ale dnešní rozhodnutí vlády čekání firem na nové zaměstnance výrazně zkrátí. „Pro české zaměstnavatele jsou současné lhůty velkým problémem. Hospodářská komora na ministerstvech vnitra a zahraničních věcí rychlejší nábor zahraničních pracovníků aktivně iniciovala a jsem velice ráda, že se to podařilo,“ sdělila viceprezidentka komory Irena Bartoňová Pálková.

Stropnický se dnes ohradil proti dlouhodobým námitkám odborářů vůči nabírání poptávaných pracovních sil ze zahraničí. „Nejde o dumpingové náklady, jsou placeni v rámci mzdového mediánu,“ uvedl. O odměňování pracovníků ze zahraničí podle něj jednala vláda se zaměstnavateli. Podle Hospodářské komory je v Česku akutní nedostatek pracovních sil. Nábor pracovníků z ciziny je pro české firmy krátkodobou pomocí a pro dlouhodobé řešení je podle komory potřeba změnit vzdělávací systém, aby absolventi škol v budoucnu lépe odpovídali požadavkům pracovního trhu.

Na tom, že jako nástupce bývalého ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v čele Černínského paláce hodlá Stropnický zrychlit přijímání pracovníků z Ukrajiny, se nový ministr dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO) už v prosinci při nástupu do funkce. O navýšení počtu příchozích pracovníkůusilují zaměstnavatelé, kterým při rekordně nízké nezaměstnanosti chybějí pracovní síly. Babiš o navýšení počtů hovořil už jako ministr financí minulé vlády, ve které ANO spolupracovalo s ČSSD a KDU-ČSL.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud