Vláda odmítla návrh na zrušení prokazování majetku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vláda odmítla návrh na zrušení prokazování majetku

Vláda odmítla návrh na zrušení prokazování majetku

Vláda dnes odmítla návrh opoziční TOP 09 na zrušení pravomoci finanční správy prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že autoři mimo jiné návrh na zrušení prokazování původu majetku dostatečně nezdůvodnili.

"Nevidíme jako smysluplné zrušení opatření. Myslíme si, že je to dobrý preventivní nástroj jako doplněk celé škály nástrojů boje proti daňovým únikům," uvedla. Dodala, že finanční správa nyní řeší ohledně prokazování původu majetku 25 případů, což podle ní svědčí o tom, že to není masivně využívaný prostředek.

"Fakt, že vláda odmítá naše návrhy na změny zákonů, mě ani tak nepřekvapuje. Současná vláda navazuje na šikanózní přístup k občanům založený na nedůvěře, který začala používat Sobotkovo-Babišova vláda," uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. V případě zákona o prokazování původu majetku může podle ní státní úředník kdykoliv na udání kohokoliv po každém chtít ukázat, jak získal svůj dům, auto nebo další majetek i deset let zpět. "Důkazní břemeno stát přesunul na občana," dodala.

Prokazování původu majetku schválili zákonodárci v minulém volebním období. Finanční správa při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy je vyšší než pět milionů korun, ho může vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit.

Pravomoc finanční správy má podle zdůvodnění tehdejší vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL pomoci odhalovat nepřiznané nebo zatajené příjmy poplatníků. V případě, že poplatník není schopen prokázat původ svých příjmů, správa mu může dodatečně vyměřit daň včetně penále. Jeho výše je 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník s daňovým úřadem nespolupracuje.

Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku hrozí až tříletý trest vězení. Možná je i peněžitá sankce.

Jelikož jde o poslanecký návrh, tak předlohu bez ohledu na stanovisko vlády projedná Poslanecká sněmovna.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.