Vláda odmítla návrh na zrušení prokazování majetku | info.cz

Články odjinud

Vláda odmítla návrh na zrušení prokazování majetku

Vláda dnes odmítla návrh opoziční TOP 09 na zrušení pravomoci finanční správy prověřovat výši majetku poplatníků v souvislosti s daňovým přiznáním. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že autoři mimo jiné návrh na zrušení prokazování původu majetku dostatečně nezdůvodnili.

"Nevidíme jako smysluplné zrušení opatření. Myslíme si, že je to dobrý preventivní nástroj jako doplněk celé škály nástrojů boje proti daňovým únikům," uvedla. Dodala, že finanční správa nyní řeší ohledně prokazování původu majetku 25 případů, což podle ní svědčí o tom, že to není masivně využívaný prostředek.

"Fakt, že vláda odmítá naše návrhy na změny zákonů, mě ani tak nepřekvapuje. Současná vláda navazuje na šikanózní přístup k občanům založený na nedůvěře, který začala používat Sobotkovo-Babišova vláda," uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. V případě zákona o prokazování původu majetku může podle ní státní úředník kdykoliv na udání kohokoliv po každém chtít ukázat, jak získal svůj dům, auto nebo další majetek i deset let zpět. "Důkazní břemeno stát přesunul na občana," dodala.

Prokazování původu majetku schválili zákonodárci v minulém volebním období. Finanční správa při podezření, že rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy je vyšší než pět milionů korun, ho může vyzvat k prokázání původu majetku a případně jej zdanit.

Pravomoc finanční správy má podle zdůvodnění tehdejší vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL pomoci odhalovat nepřiznané nebo zatajené příjmy poplatníků. V případě, že poplatník není schopen prokázat původ svých příjmů, správa mu může dodatečně vyměřit daň včetně penále. Jeho výše je 50 procent doměřené daně, nebo 100 procent v případě, že poplatník s daňovým úřadem nespolupracuje.

Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku hrozí až tříletý trest vězení. Možná je i peněžitá sankce.

Jelikož jde o poslanecký návrh, tak předlohu bez ohledu na stanovisko vlády projedná Poslanecká sněmovna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud