Vláda patrně odmítne doplatek rodičovské při narození dalšího potomka | info.cz

Články odjinud

Vláda patrně odmítne doplatek rodičovské při narození dalšího potomka

Menšinový kabinet ANO a ČSSD před zákonodárci patrně nepodpoří návrh na zavedení jednorázového doplatku rodičovského příspěvku v případě, že se rodičům v době jeho čerpání narodí další potomek. K novele o státní sociální podpoře, jak ji předložila skupina poslanců ze sedmi klubů v čele s Alešem Juchelkou (ANO), by měla vláda podle podkladů dát na úterní schůzi záporné stanovisko.

Rodičovský příspěvek je určen rodiči k náhradě jeho nákladů při péči o malé dítě, napsali do předběžného stanoviska kabinetu vládní legislativci. "Konstrukce dávky proto nezohledňuje počet dětí, o který je pečováno, s výjimkou situace, kdy se jedná o děti současně narozené," dodali. V současnosti rodičům podle zákona nárok na dávku na starší dítě při narození dalšího potomka zaniká.

„Ustanovení nároku na výplatu nevyčerpané částky z celkové částky rodičovského příspěvku na nejmladší dítě v rodině v případě, že se nejmladším dítětem v rodině stane jiné dítě, představuje účinné, spravedlivé a administrativně jednoduché opatření naplňující státní politiku podpory rodin s dětmi,“ napsali autoři v důvodové zprávě. Současný stav označují za diskriminační vůči rodinám, které přivedou na svět v poměrně krátké době dalšího potomka.

Rodičovský příspěvek nyní činí celkově 220 tisíc korun, rodiče mohou jeho měsíční čerpání rozložit až do čtyř let věku dítěte. V případě vícerčat se celková částka dávky zvyšuje úpravou schválenou na konci minulého volebního období na 330 tisíc korun.

Předkladatelé uvádějí, že loni zanikl nárok na čerpání příspěvku na starší dítě kvůli narození dalšího potomka v 8985 případech. Rodiče kvůli tomu nevyčerpali asi 582 milionů korun, na něž by jinak měli nárok. Částka by byla předpokládaný roční rozpočtový dopad novely. Stát vyplatil na této dávce minulý rok celkem zhruba 23 miliard korun.

Rodičovský příspěvek 2018: Vypočtěte si příspěvek pomocí kalkulačky. Polepšili si rodiče vícerčat>>>

Daňové přiznání se týká i matek na rodičovské dovolené. Podívejte se na příklady

 

„Rodičák“ stoupne na 300 tisíc, ne všem. Maláčová zmínila pleny pro Babiše>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud