Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vládní dluh roste nejrychleji od roku 2010. Je to varování, říká ekonom

Vládní dluh roste nejrychleji od roku 2010. Je to varování, říká ekonom

Míra zadlužení vládních institucí, jejíž součástí je i státní dluh, se v letošním prvním čtvrtletí prudce zvýšila o víc než tři procentní body na 39.9 procenta HDP a zaznamenala tak nejstrmější růst od roku 2010. „Razantní mezičtvrtletní nárůst míry zadlužení vlády působí v době ekonomické prosperity obzvláště varovně,“ říká pro INFO.CZ hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. 

Podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se vládní dluh v prvním kvartálu zvýšil o 3,13 procentního bodu na 39,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Tento růst dluhu, nejrychlejší za posledních sedm let, byl způsoben zejména vývojem v položce dluhových cenných papírů. Jejich objem totiž ve sledovaném období vzrostl o 11 procent a jeho podíl na celkovém dluhu se zvýšil na 91,8 procenta, uvádí statistický úřad.

Snahu vlády využít příznivé situace na světových trzích, kdy si Česká republika dokáže půjčovat za výhodných podmínek, zmiňuje i ekonom Lukáš Kovanda. „Zadlužení vlády je do značné míry výsledkem snahy ministerstva financí těžit z příznivých podmínek na dluhopisovém trhu a přechodně emitovat vysoký objem těchto cenných papírů,“ říká.

To, že se hrubý vládní dluh stále ještě nachází těsně pod hranicí 40 procent HDP, však stále řadí Českou republiku v rámic Evropské unie k premiatům. Česko má v tomto ohledu stále jedny z nejzdravějších veřejných financí v rámci Unie. 

Podle Kovandy však ministerstvo financí dostatečně nevyužívá současných příznivých podmínek na světových trzích, aby prodloužilo průměrnou zbytkovou dobu do splatnosti svých dluhopisů. „Zvyšuje tak takzvané riziko refinancování a způsobuje, že české veřejné finance jsou zranitelnější vůči možné náhlé nepříznivé změně nálady na světových trzích a obecně vůči růstu úrokových sazeb,“ říká hlavní ekonom Cyrrusu. Přílišnou závislost českých veřejných financí na krátkodobém financování přitom České republice opakovaně vytýká například i Mezinárodní měnový fond.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1