Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vládní krize může skončit během 10 minut. Stačí, když Babiš odstoupí, vzkázal Sobotka

Vládní krize může skončit během 10 minut. Stačí, když Babiš odstoupí, vzkázal Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka po jednání s prezidentem Zemanem zopakoval, že demisi podá v polovině května. Znovu zdůraznil, že trvá na odstoupení Andreje Babiše z postu ministra financí. Střet s prezidentem Zemanem, odmítl Sobotka komentovat. 

Premiér novinářům oznámil, že prezidenta Zemana informoval o důvodech, které ho vedly k rozhodnutí podat demisi vlády. Zopakoval, že hlavním důvodem je osoba ministra financí Andreje Babiše, který dle Sobotky nedokázal uspokojivě vysvětlit své finanční transakce, původ svých příjmů i zdroje svého majetku.

Sobotka také uvedl, že prezidentovi předal analýzy související s podnikatelskou minulostí Andreje Babiše i analýzu ministrova dopisu poslanecké sněmovně. Premiér zdůraznil, že na jeho úmyslu podat demisi v polovině května se nic nemění. Sobotka tak učiní písemně, stejně jako tak učinili jeho předchůdci ve funkci.  

Premiér prezidenta rovněž seznámil s tím, že ČSSD je ochotná se dohodnout na přechodné vládě do voleb. Sociální demokraté se kloní k dohodě v rámci stávající koalice, Babiš však musí rezignovat na svoji funkci. „Sociální demokracie je připravena nominovat nového předsedu vlády,“ zdůraznil Sobotka.

„Vládní krize může skončit během 10 minut. Stačí, když Babiš upřednostní zájem České republiky před touhou setrvat na postu ministra financí,“ prohlásil Sobotka.

Premiér se vyjádřil i k informaci o ovlivňování médií, které se měl Babiš dopustit dle nahrávky, která unikla na veřejnost. Podle Sobotky je to jasná indicie, která ukazuje, že ministr financí na veřejnosti lhal, když tvrdil, že svá média nijak neovlivňuje.

Předcházející kolizi na Hradě s prezidentem Zemanem Sobotka odmítl komentovat. Dle jeho názoru by to odvádělo pozornost od podstaty vládní krize.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1